Czym jest coaching? Czy przydaje się tylko w sytuacjach biznesowych? Kto może zostać coachem? Agnieszka Długołęcka – Kurzyk, superwizorka coachingu, psycholożka i trenerka biznesu przybliża sylwetkę coacha i wyjaśnia co faktycznie możemy zyskać dzięki jego wsparciu.
Czym zajmuje się coach?
Coach wspiera w zmianie, w drodze do osiągania ważnych osobiście celów. Zajmuje się towarzyszeniem klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do refleksji i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału. Coach umiejętnie prowadzi dialog z klientem, w wyniku którego osoba korzystająca z coachingu odkrywa, wzmacnia, rozwija swój potencjał, radzi sobie z przekonaniami ograniczającymi oraz planuje preferowaną zmianę. Coaching nie jest doradztwem, szkoleniem, terapią ani mentoringiem. W tych nurtach osoba wspierająca klienta jest w pozycji eksperckiej i daje konkretne rekomendacje, rozwiązania. Coaching jest podejściem do człowieka, w którym klienta honoruje się jako eksperta od swojego życia. Coach odpowiada za proces coachingowy, w którym klient sam odkrywa źródła swojej motywacji, generuje rozwiązania i planuje swoją drogę osiągnięcia celu.
W jakich sytuacjach życiowych lub biznesowych warto korzystać z coachingu?
Warto korzystać z procesu coachingowego w sytuacji istotnej zmiany, wyzwania, w której klient chce urzeczywistniać swoje cele i wartości. Coach wspiera ludzi w dążeniu do najlepszej wersji siebie i pełniejszego wykorzystywania swojego potencjału. Warto sięgnąć po wsparcie coacha, na przykład kiedy mierzymy się z podjęciem ważnej decyzji bądź kiedy potrzebujemy motywacji do działania, chcemy stworzyć plan działania i osiągnąć ważny dla nas cel, a coś w tej drodze nas zatrzymuje. To, co ludzi blokuje w osiąganiu istotnych celów, to często przekonania ograniczające oraz obawy wynikające z tego w jaki sposób myślą o sobie i świecie. Coaching będzie pomocny również wtedy, kiedy jako menedżer chcielibyśmy na przykład zbudować bardziej kompetentny i samodzielny zespół lub potrzebujemy delegować więcej zadań swoim pracownikom.
Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na coacha?
Profesjonalny coach potrzebuje wykazać się konkretnymi kompetencjami, których uczy się podczas kursu coachingu. Osoba chcąca prowadzić coaching potrzebuje przede wszystkim rozwijać swoje kompetencje m.in. w obszarze aktywnego słuchania, budowania relacji zaufania, samoświadomości.
Jak zostać coachem? Czy trzeba mieć wykształcenie związane z psychologią?
Nie ma konieczności posiadania wykształcenia psychologicznego, by zostać coachem. Coachem zostaje się po kursie uczącym kompetencji coachingowych. Najlepiej wybierać kursy z programami akredytowanymi przez Polską Izbę Coachingu (PIC) i/lub światowe organizacje coachingowe, np. International Coaching Federation (ICF). Instytucje akredytujące coachów wydają akredytacje po spełnieniu przez coacha konkretnych wymogów dotyczących liczby godzin ukończonego kursu, zdobytego doświadczenia oraz superwizji.
Czy duże jest zapotrzebowanie na coachów?
W dzisiejszych czasach, kiedy doświadczamy dynamicznych, trudnych zmian na świecie, rynek usług wspierających ludzi w zmianie bardzo się rozwija. Jednakże wiele osób nie rozumie na czym polega usługa coachingu. To stawia przed osobami oferującymi usługi coachingowe wymóg informowania o coachingu, budowania rynku świadomych klientów. Coachingu uczą się m.in.: nauczyciele, menedżerowie, psycholodzy, trenerzy, terapeuci, pracownicy działów HR czy sprzedaży. Przykładem może być menedżer prowadzący rozmowę z pracownicą w coachingowy sposób wspierając jej drogę do osiągnięcia celu lub nauczycielka rozmawiająca z uczniem wspierając jego motywację wewnętrzną do uczenia się. Coach może również prowadzić własny biznes polegający na świadczeniu usług coachingowych dla wybranego segmentu klientów (life i/lub business coaching).
Więcej na temat coachingu będzie można dowiedzieć się podczas spotkania prowadzonego przez p. Agnieszkę Długołęcką-Kurzyk nt. zawód coach, czyli jak wspierać ludzi w dążeniu do najlepszej wersji siebie? Wydarzenie odbędzie się 27 czerwca o godz. 17:00 w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Spotkanie jest jednym z bezpłatnych warsztatów organizowanych w ramach cyklu Kariera 3.0 przez Wyższe Szkoły Bankowe w Gdańsku i Gdyni. Kariera 3.0 to tematyczne spotkania z ekspertami - wykładowcami studiów podyplomowych WSB, w trakcie których poruszonych zostanie wiele interesujących zagadnień z takich obszarów jak m.in. coaching, nowoczesne zarządzanie, produkty SAP dla przedsiębiorstw, język angielski w biznesie. Warsztaty skierowane są przede wszystkim do osób, które poszukują nowej ścieżki kariery bądź też chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.
Spotkania będą odbywać się od czerwca do września i realizowane będą stacjonarnie w Wyższych Szkołach Bankowych w Gdańsku oraz Gdyni, a także w formie online. Udział we wszystkich wydarzeniach z tego cyklu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc.
Więcej szczegółów na stronie: https://bit.ly/3HtXexu