08/26/22

Inwestowanie w dzieła sztuki - czy to się opłaca?


Kiedy tradycyjne źródła dochodu – takie jak depozyty – zanikają, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie "gdzie inwestować pieniądze" wymaga coraz większego zaangażowania i wiedzy. O najpopularniejszych aktywach, takich jak np. papiery wartościowe, złoto czy ropa naftowa można znaleźć wiele profesjonalnie przygotowanych artykułów, ale jeden z obszarów inwestowania pozostaje w cieniu: inwestycja w sztukę.



Przekształcenie dzieł sztuki w nową klasę aktywów inwestycyjnych staje się znaczącym trendem na rynkach finansowych. W latach 2019-2021 – mimo kryzysów, które odnotowały różne sektory gospodarki przez pandemię koronawirusa – rynek dzieł sztuki pozostał stabilny, a rynek polski w 2020 roku odnotował rekordowy wynik 380 mln złotych, co oznacza blisko 29-procentowy wzrost obrotów względem roku poprzedniego.
-mówi dr Huber Gąsiński, ekspert i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie.

Na podstawie raportów ze świata wartość dzieł sztuki ciągle wzrasta, być może dlatego, że liczba dzieł sztuki zwiększa się powoli. Główną korzyścią jaką niesie za sobą inwestowanie na rynku dzieł sztuki jest możliwość osiągniecia ponadprzeciętnych stóp zwrotu. To ogromna zachęta dla inwestorów.


Korzyści i bariery, o których warto wiedzieć

Korzyści wynikających z inwestowania w dzieła sztuki jest wiele, wśród nich m.in.: 


A jakie są bariery związane z tą formą inwestowania?


Dotychczasowa analiza przedmiotu pozwoliła wyszczególnić czynniki, które mają wpływ na wyższą rentowność m.in.: zakres czasowy, cechy charakterystyczne obrazów, style w sztuce, wybrani artyści. W określonym czasie i na konkretnym rynku obrazy o określonych cechach mogą przynieść stopę zwrotu wyższą od stopy zwrotu innych aktywów.


Niezwykle istotnym elementem w obrocie sztuką stały się galerie. Pełnią one szereg istotnych funkcji i są kluczowym ogniwem w procesie inwestowania. Dla osób, które stawiają pierwsze kroki w inwestowaniu i potrzebują informacji lub wsparcia przy wyborze obrazu czy rzeźby, galerie stają się przewodnikiem po szerokim rynku sztuki. Dla bardziej doświadczonych kolekcjonerów lub wytrawnych koneserów, galerie zajmują miejsce niemalże zaufanego partnera biznesowego, który ułatwia spotkanie kupującego ze sprzedającym, zabezpiecza transakcję oraz uwiarygodnia jakość i pochodzenie samego dzieła.

Doskonałym przykładem takiego miejsca jest Galeria Totuart. Miejsce nietuzinkowe, doskonale znane kolekcjonerom i inwestorom. Dzięki usługom wysokiej jakości świadczonym od lat, Totuart zbudowało silną pozycję na warszawskiej i ogólnopolskiej mapie miejsc zajmujących się obrotem dziełami sztuki. Pracownicy z ogromną wiedzą i doświadczeniem, jak również milionowe obroty są w tym miejscu gwarantem udanych transakcji.
-dodaje dr Gąsiński.

Korzyści płynące z inwestowania w dzieła sztuki są wielowymiarowe – nie tylko ekonomiczne, lecz także behawioralne. Mówimy tu o spojrzeniu na rynek dzieł sztuki z innej, niefinansowej strony, co niesie za sobą połączenie tradycyjnego podejścia inwestora do inwestycji, głównie kierującego się rachunkiem ekonomicznym z psychologią i emocjami. Wielu inwestorów artystycznych to najpierw kolekcjonerzy, a później inwestorzy. Oprócz bezpiecznej i stałej lokaty, dzieła sztuki wzbogacają wnętrza, kształtują wizerunek, wpływają na edukację oraz kulturę, co wydaje się jedną z głównych przyczyn dla rozwoju rynku dzieł sztuki.

Autor tekstu

Autorem tekstu jest Hubert Gąsiński, doktor nauk ekonomicznych, ekspert i wykładowca WSB Warszawa. W 2019 r. otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”.  


Jesteś zainteresowany współpracą z Ekspertem WSB?
Skontaktuj się z nami:

Izabela Krzystyniak