03/19/25
Konferencja o prawie do życia w zdrowym środowisku już 28 marca w ECS
Instytut Lecha Wałęsy, Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności zapraszają do udziału w konferencji "Prawo do życia w zdrowym środowisku jako element praw człowieka". Wydarzenie odbędzie się 28 marca 2025 roku w ECS w Gdańsku.
Celem planowanej konferencji jest wzrost świadomości dotyczącej wzajemnych relacji między zagadnieniami środowiskowymi i klimatycznymi oraz praw człowieka. Podczas wydarzenia organizatorzy chcą wykazać, że skażenie powietrza, gleby i wody jest ograniczaniem, a nawet łamaniem praw człowieka. Odwołując się do zapisów Karty Praw Człowieka ONZ, Deklaracji Praw Ludności Tubylczej ONZ, dokumentów europejskich, organizatorzy wraz z zaproszonymi gośćmi chcą uświadomić uczestnikom konferencji, że degradacja środowiska staje się przyczyną śmierci ludzi, eliminacji i ograniczania praw społeczności tubylczych i lokalnych, konfliktów zbrojnych i wojen oraz migracji w inne części świata.
Podczas konferencji odbędą się wystąpienia ekspertów, debaty panelowe oraz sesje tematyczne dotyczące m.in. prawa do czystego środowiska, ochrony zasobów wodnych, bioróżnorodności oraz wyzwań związanych ze zmianami klimatu. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele organizacji międzynarodowych, administracji publicznej, kancelarii prawnych, świata nauki oraz organizacji pozarządowych.
Głównym patronem wydarzenia jest Lech Wałęsa, legendarny przywódca "Solidarności" i były prezydent RP. Patronatu udzielili także Marszałek Sejmu RP i Ministra Klimatu i Środowiska.
Wielka rewolucja ,Solidarności’ w latach 80. XX w. od początku uwzględniała sprawy ekologii za niezwykle ważne i zestawiała je z prawami obywatelskimi. Cieszę się, że dziś tę tematykę kontynuujemy, tym bardziej, że choć udało się zrobić wiele w sprawach ekologii, to jednak pojawiły się nowe zagrożenia, wówczas w ogóle nieznane.
-mówi Bogdan Wałęsa, szef Instytutu Lecha Wałęsy.
Mam nadzieję, że ta konferencja jest pierwszym elementem szerszego projektu badawczego.
-zapowiada Krzysztof Mączkowski z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, sekretarz wydarzenia.
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy trwają do 24 marca lub do wyczerpania limitu miejsc.
Więcej informacji i zapisy na stronie:
https://www.merito.pl/gdansk/prawo-do-zycia-w-zdrowym-srodowisku-jako-element-praw-czlowieka
Kontakt dla mediów:
Krzysztof Mączkowski, Sekretarz Konferencji
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
tel. 601767030, krzysztof.maczkowski@poznan.merito.pl
Marta Rybacka-Odolińska