02/20/19

Nauka i praktyka - czyli studia w Wyższej Szkole Bankowej! 


Od ilu lat WSB kształci studentów w Opolu?

W roku 2007 przeprowadziliśmy jako WSB w Opolu pierwsze zajęcia z ekonomii. Odpowiadając więc na pytanie – rozpoczynamy już 12 rok, kiedy kandydaci mogą wybrać właśnie naszą uczelnię.  

Trzeba dodać, że Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu jest Wydziałem Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu – dzięki temu, kończąc studia w Opolu uzyskuje się dyplom wrocławskiej uczelni.


To praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas zarówno na dojazdy, jak i sen – co jak wiemy, dla każdego studenta jest niezwykle ważną „walutą”.


Ilu studentów zaczęło naukę w WSB w Opolu w tym roku akademickim?

W roku akademickim 2018/2019 studia w WSB w Opolu rozpoczęło niemal 1400 osób –na studiach I i II stopnia oraz studiach podyplomowych.

Dodam, że wyniki opublikowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informacji o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2018/2019 pokazują, że Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, wraz z Wydziałem Ekonomicznym w Opolu, to najczęstszy wybór kandydatów, którzy rozpoczynają studia na uczelniach niepublicznych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.


Kończąc studia w WSB w Opolu, nasz absolwent uzyskuje dyplom wrocławskiej uczelni.
-dr Katarzyna Mizera, Dziekan WSB w Opolu

Dane MNiSW wskazują również, że Wyższe Szkoły Bankowe – a przypomnę, że jest ich dziesięć – po raz kolejny zajęły czołowe miejsca w zestawieniu najczęściej wybieranych uczelni na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. W tym roku na ten typ studiów w WSB zdecydowały się ponad 23 tysiące kandydatów.


Czy wśród tegorocznej oferty kierunków studiów WSB w Opolu są jakieś nowości?

Oczywiście. Każdego roku poddajemy ofertę kierunków i specjalności wnikliwej analizie. Wspólnie z kadrą wykładowców-praktyków oraz partnerami biznesowymi kierunków, staramy się opracowywać zakres merytoryczny studiów w taki sposób, by był jak najbardziej zbliżony do wyzwań i wymogów rynku pracy. Dzięki tej współpracy, nowości w naszej ofercie to nie kwestia losowego doboru, a wynik analizy sytuacji zatrudnienia i zapotrzebowania na konkretnych specjalistów w naszym regionie.

W roku akademickim 2018/2019 zaproponowaliśmy kandydatom m.in. studia magisterskie w formule on-line, wiedząc że pogodzenie tradycyjnych studiów z pracą zawodową lub obowiązkami rodzinnymi nierzadko uniemożliwia naukę.


Wyższe Szkoły Bankowe po raz kolejny zajęły czołowe miejsca w zestawieniu najczęściej wybieranych uczelni na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich.
-dr Katarzyna Mizera, Dziekan WSB w Opolu

Odpowiadając na zmiany w otoczeniu prawnym, kandydatom na studia podyplomowe zaproponowaliśmy m.in. studia nadające kwalifikacje do pełnienia funkcji inspektora ochrony danych. Spośród 18 nowości na studiach podyplomowych, jako osoba dbająca o zdrowe odżywianie, osobiście wskazałabym również psychodietetykę – łączącą naukowe osiągnięcia dietetyki i psychologii.

Wszystkie kierunki i specjalności studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych, które można wybrać w WSB w Opolu, opisane są szczegółowo na naszej stronie internetowej, do odwiedzania której zachęcam. Jej adres to: www.wsb.pl/opole


WSB w Opolu to uczelnia prywatna. Czy w związku z tym Państwa studenci nie tracą na warunkach studiowania w porównaniu z koleżankami i kolegami z uczelni publicznych?

Moim zdaniem, w tego typu porównaniach warunków nasi studenci nie tyle tracą, co nawet zyskują. Przede wszystkim studiują w przyjaznych warunkach, bowiem plany zajęć i zjazdów układamy w taki sposób by zniwelować tzw. okienka a same zajęcia grupować w tematyczne bloki. Dzięki czemu nawet studiując w trybie dziennym, nasi studenci mają czas, by podjąć w tygodniu pracę. Dodatkowo, w uczelnianym Biurze Karier mogą skorzystać ze wsparcia na różnych etapach poszukiwania pracy.


Nasi studenci mogą korzystać ze stypendiów na takich samych warunkach jak studenci uczelni publicznych. Co więcej, WSB ma dla swoich studentów zniżki i stypendia fundowane ze środków własnych.
-dr Katarzyna Mizera, Dziekan WSB w Opolu

Studiując i pracując, uczą się samodzielności i planowania wydatków – bowiem w WSB studenci sami decydują w jaki sposób chcą opłacać czesne. Nasz system opłat jest w pełni transparentny.

Warto podkreślić, że wiele spraw uczelnianych nasi studenci mogą załatwić zdalnie – dzięki systemowi extranet mają stały kontakt z WSB, zaś rozwiązania takie jak elektroniczny indeks po prostu ułatwiają studiowanie. To pomaga dodatkowo zaoszczędzić czas.

Wreszcie stypendia, z których nasi studenci mogą korzystać na takich samych warunkach jak studenci uczelni publicznych. Co więcej, WSB ma dla swoich studentów zniżki i stypendia fundowane ze środków własnych.

Uczestniczymy także w programie Erasmus. WSB we Wrocławiu, której jesteśmy Wydziałem, ma podpisanych 50 umów partnerskich z uczelniami z całej Europy. Dzięki temu nasi studenci mogą realizować studia za granicą i praktyki przez okres od 2 miesięcy do nawet jednego roku akademickiego, w takich państwach jak: Belgia, Czechy, Chorwacja, Dania, Francja, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Turcja, Węgry, Włochy, Hiszpania, Holandia.

Gdyby miała Pani wymienić 3 korzyści studiów w WSB w Opolu dla kandydata, który wybór studiów ma jeszcze przed sobą – to jakie by Pani wskazała?

Po pierwsze – w Wyższej Szkole Bankowej kształcimy praktycznie. Co oznacza, że w nasi studenci zdobywają nie tylko merytoryczną wiedzę, ale także umieją z niej skorzystać w rzeczywistych warunkach. Wszystko dzięki naszej kadrze dydaktyków, wśród których znaczna większość ma wieloletnie doświadczenie praktycznej pracy w obszarze prowadzonych zajęć i wykładów.

To również znaczące wsparcie otoczenia biznesowego i naszych partnerów, którzy tworzą Rady Biznesu przy kierunkach studiów – opiniując programy i proponując rozwiązania odpowiednie dla wymogów rynku pracy. Wreszcie, możliwość bezpłatnego udziału studentów w konferencjach, seminariach i dodatkowych szkoleniach organizowanych na terenie uczelni, a także wizyty studyjne do przedsiębiorstw i instytucji współpracujących z uczelnią.


Biuro Karier prowadzi dla naszych studentów liczne szkolenia z narzędzi dla biznesu oraz kompetencji miękkich, tak ważnych na współczesnym rynku pracy.
-dr Katarzyna Mizera, Dziekan WSB w Opolu

Po drugie – przyjazne podejście przez cały tok studiów. W WSB rozumiemy, że studenci potrzebują czasu na naukę, pracę i życie prywatne. To powoduje, że plan zajęć układamy zawsze w taki sposób, by mieli taką możliwość.

Co więcej, działy obsługowe otwarte są w godzinach gwarantujących, że zarówno w tygodniu, jak i weekendy studenci mogą korzystać z ich wsparcia. Przede wszystkim jednak, kontakt w bardzo wielu uczelnianych sprawach możliwy jest zdalnie – za pomocą uczelnianych maili, systemu extranet, elektronicznemu indeksowi – dzięki czemu student nie musi w każdej sprawie pojawiać się uczelni osobiście.

Po trzecie – faktyczne wsparcie uczelnianego Biura Karier. Nasi specjaliści nie zajmują się jedynie organizowaniem oraz rozliczaniem obowiązkowych praktyk. Każdy z nich jest rzeczywiście służy studentom wsparciem w zakresie doradztwa zawodowego, tworzenia CV, przygotowania do pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej.

Dzięki współpracy z partnerami biznesowymi w regionie, pomaga również zorganizować staże zawodowe. Biuro Karier prowadzi także dla naszych studentów liczne szkolenia z narzędzi dla biznesu oraz kompetencji miękkich, tak ważnych na współczesnym rynku pracy.

Ewelina Średzińska