Szał świątecznych zakupów od kilku lat zaczyna się wraz z końcem listopada. Z początkiem okresu świątecznego, nasza czujność zostaje uśpiona przez emocje, jakie wiążą się z zakupem prezentów dla bliskich. Dlatego listopad i grudzień to idealny czas do działania dla oszustów internetowych.
Jak oszuści oszukują?
Oszuści internetowi to osoby wykorzystujące nasz pośpiech, emocje i naiwność do uzyskania danych czy do zainfekowania złośliwym oprogramowaniem urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Urządzeń, na których mamy niezliczoną ilość informacji: rachunki bankowe, pocztę mailową, dostęp do aplikacji. Obecnie telefon nie służy nam jedynie do dzwonienia czy smsowania. Jest naszym portfelem, przechowujemy na nim dane z dokumentów osobistych, korzystamy z aplikacji i social mediów. To jedno z ważniejszych źródeł informacji o nas samych
wskazuje Jennifer Głowacka, ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
Sposób 1. BLIK - wypłata z bankomatu na poczet zakupu na portalu aukcyjnym
Sposób 2. BLIK – opłacanie zakupów przez portale społecznościowe
Sposób 3. Fałszywe e-maile
Sposób 4. Fałszywe wiadomości SMS
Jak nie dać się oszukać?
- Nie wysyłaj kodów BLIK osobom, których nie znasz. Z BLIKa korzystaj tylko przez strony do obsługi transakcji elektronicznych, które korzystają z zabezpieczania witryny za pomocą protokołu HTTPS.
- Weryfikuj osoby, które proszą Cię o kod BLIK poprzez skontaktowanie się z nimi telefonicznie lub pytając o coś, co tylko ta osoba może wiedzieć.
- Zamiast klikać w linki znajdujące się w treści maila, weryfikuj na stronie sklepu czy faktycznie jest informacja o promocji lub kodzie rabatowym. Sprawdź adres mailowy i nadawcę, od którego przyszła wiadomość.
- Absolutnie nie klikaj w linki w wiadomościach SMS. Nie pobieraj żadnych aplikacji z niesprawdzonego źródła.
- W przypadku informacji o zaległościach w płatności czy opóźnieniu kuriera - które według Ciebie mogą być nieprawdziwe - zweryfikuj informację na stronie firmy lub skontaktuj się telefonicznie z biurem obsługi klienta.
W tym corocznym, przedświątecznym szale zakupowym, spróbujmy się na chwilę zatrzymać. Nie dajmy się nabrać oszustom, którzy żerują na naszych emocjach po to, by wyłudzić od nas dane lub pieniądze. Nie zostawiajmy zakupu prezentów świątecznych na ostatnią chwilę. Z powodu zmniejszonej czujności szansa na to, że w tym pośpiechu padniemy ofiarą kradzieży, jest bardzo duża
mówi Jennifer Głowacka, ekspertka WSB.
Skontaktuj się z nami: