Święta Bożego Narodzenia nieodzownie kojarzą się ze Świętym Mikołajem. Jednak czy wiemy jak to się stało, że ten uroczy, brodaty, starszy pan przeniósł się z terenów dzisiejszej Turcji do mroźnej Finlandii?
Skąd więc ta Laponia?
Finowie są narodem, który słynie z determinacji. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy Krainy Tysiąca Jezior z żelaznym uporem promowali jedną ze swoich legend o Świętym Mikołaju. Dziś lwia część dzieci na świecie wie, że – chcąc napisać list do tego mile kojarzącego się świętego – trzeba swoją korespondencję zaadresować do małego fińskiego miasta Rovaniemi.
mówi ekspert skandynawistyki z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni, dr Maciej Zborowski.
Jak to się zaczęło...
Jednym z życzeń wyrażonych przez wdowę po Franklinie D. Roosevelcie było przekroczenie koła podbiegunowego. Szkopuł polegał na tym, że owo koło podbiegunowe przebiegało na północ od miasta przez dzikie ostępy i nie było tam nic spektakularnego. Finowie stwierdzili jednak, że należy spełnić życzenia gościa i w dwa tygodnie wybudowali drewnianą placówkę pocztową, aby Eleanor nadała z tego miejsca pierwszy list z pieczątką koła podbiegunowego. W późniejszych latach znaczenie tej skromnej poczty jako atrakcji turystycznej rosło. I, szczerze mówiąc, dobrze się stało: położona na granicy ze Związkiem Sowieckim góra nie była najlepszym miejscem na rozwój masowej turystyki…
wskazuje dr Maciej Zborowski.
Rozwój Santa Claus Village
Źródło: santaclausvillage.info
Amerykanie mogą się kłócić, że Santa Claus mieszka na biegunie północnym, lecz Finowie zbijają to przekonanie kilkoma logicznymi argumentami. Po pierwsze, na biegunie północnym nie ma lądu stałego, tylko lądolód, więc jak Mikołaj miałby zbudować tam cały warsztat? Po drugie – i to jest argument o dużo większym ciężarze gatunkowym – na biegunie północnym nie ma reniferów, a Finlandia jest naturalnym siedliskiem tego pociesznego rogatego czworonoga. Dodatkowo, po fińsku grudzień to joulukuu – miesiąc świąt bożego narodzenia. No i Świętego Mikołaja w Finlandii można spotkać cały rok, a nie tylko w okresie świątecznym.
wylicza skandynawista.
Źródło: unsplash.com
Skontaktuj się z nami: