Jak rozpoznać, czy to czas na zmianę pracy, czy po prostu zmiany w pracy?
Niemal każde rozpoczęcie roku kojarzymy z nowymi początkami, większymi szansami na realizację lub aktualizację planów. Dla wielu osób, przejście ze starego do nowego ma wymiar symboliczny. To moment na zmiany, które mają zakończyć lub rozpocząć zupełnie nowy etap.
Wiele osób właśnie wtedy planuje i obiecuje sobie, że zadba o zdrowie, zacznie uprawiać sport lub uczyć się języka obcego. Okres noworoczny zachęca również do przemyśleń zawodowych. Jednak, czy początek roku to faktycznie dobry czas na zmianę pracy?
Zacznij myśleć o zmianie pracy
Kiedyś usłyszałam, że sama myśl o zmianie pracy, to już odpowiedni moment do podjęcia działań w tym kierunku. To bardzo ogólnie i indywidualne stwierdzenie, ale myślę, że coś w tym jest. W życiu zawodowym warto słuchać swojej intuicji, przyjrzeć się temu, co podpowiada nam nasz wewnętrzny głos. Czasami też szereg wydarzeń w miejscu pracy lub swego rodzaju stagnacja, potrzeba zmiany otoczenia, skłaniają nas do rozpoczęcia poszukiwań czegoś nowego.
Początek roku to dobry moment na zmianę pracy, ale rok ma 12 miesięcy i każdy jest do tego dobry, jeśli tylko profesjonalnie i wytrwale podejdziesz do tej zmiany
Mówi Anna Małysiak, specjalistka ds. rozwoju kariery
Zrób analizę korzyści i strat
Zanim jednak zabierzesz się do pisania wypowiedzenia, zachęcam do odpowiedzenia sobie na trzy kluczowe pytania:
1) co tak naprawdę chcę robić, a czego nie mogę w obecnym miejscu pracy
2) jakiej zmiany oczekuję
3) w czym jestem dobry
To podstawa, aby obrać odpowiedni kierunek zawodowy, w innym przypadku zmiana może być bardziej niekorzystana niż pozostanie tu, gdzie jesteś. Jeśli nie masz pewności, zawsze możesz skorzystać ze wsparcia coachów kariery, doradców zawodowych lub konsultantów.
Zadając sobie pytanie, co Ci nie odpowiada u obecnego pracodawcy, możesz wykorzystać starą, prostą i dobrze znaną metodę wypisania wszystkich wad i zalet pracy w obecnym miejscu. Ważne, aby na jedną zaletę przypadał choć jeden minus.
Kiedy zmiana w pracy może być lepszym rozwiązaniem
Pamiętaj, że przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto zastanowić się nad tym, czy można coś zmienić? Jeśli doskwiera Ci brak rozwoju na obecnym stanowisku, zbyt niska pensja, brak szkoleń lub zła atmosfera w dziale, zawsze można porozmawiać o tym z szefem. Początek roku to idealny moment, aby poprosić o podwyżkę, dodatkowy pakiet szkoleń lub przeniesienie do innego zespołu.
Jeśli popatrzysz z perspektywy pracodawcy i przedstawisz naprawdę dobre argumenty przemawiające za tym, że jesteś wartością dodaną dla organizacji, a Twoje zaangażowanie przynosi realne korzyści i w związku z tym Twoje wynagrodzenie powinno wzrosnąć. Tu użyj konkretnych dowodów, np. że od pewnego czasu wykonujesz większą ilość obowiązków, jesteś mocno zaangażowany, a Twoje plany sprzedażowe co miesiąc przekraczały 100% realizacji lub zaproponowałeś i wdrożyłeś nowe pomysły to jest duża szansa, że pracodawca uwzględni Twoje oczekiwania.
Czy wiesz, do którego portu chcesz dopłynąć?
Są jednak momenty, że zmiana jest konieczna, wtedy pamiętaj - nic samo się nie zdarzy, praca sama nie zapuka do twoich drzwi. Działaj według podstawowej zasady skuteczności, czyli zaczynaj z wizją końca. Tu wracamy do początku, czyli określenia tego czego oczekuję, co chcę zmienić i w czym jestem dobry. Następnie wyznacz sobie konkretne i realne cele.
Nie wystarczy powiedzieć, że w tym roku zmienię pracę. To musi być konkretny, sprecyzowany i realny cel, np. w tym roku zostanę project managerem. Następnie określ konkretne działania jakie wykonasz w celu realizacji swojego postanowienia, np. zaktualizuję treść i sprawdzę poprawność swoich dokumentów aplikacyjnych lub od dziś, codziennie będę przeglądał oferty pracy.
O swoim postanowieniu powiedz najbliższym i znajomym, będą Cię wspierać, a sama świadomość, że wiedzą o Twoim postanowieniu inni będzie motywacją, aby wytrwale dążyć do celu. Może też się zdarzyć, że ktoś z Twoich bliskich lub znajomych będzie miał informację o prowadzonych rekrutacjach i swobodnie poleci Twoja kandydaturę.
Początek roku to dobry moment na zmianę pracy, ale rok ma 12 miesięcy i każdy jest do tego dobry, jeśli tylko profesjonalnie i wytrwale podejdziesz do tej zmiany. Nawet jeśli od razu się nie uda, to na własnej skórze przekonasz się jak funkcjonuje obecny rynek, czego oczekuje i jak odpowiadać na jego potrzeby.
Autor artykułu
Autorem artykułu jest Anna Małysiak, specjalistka ds. rozwoju kariery Biura Karier Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu