Na początku października odbyło się spotkanie Rady Biznesu Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie. Reprezentanci lokalnych firm i organizacji oraz przedstawiciele władz uczelni porozmawiali o trendach i kierunkach rozwoju regionu podczas wspólnej debaty.
Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać inspirujących wykładów wygłoszonych przez gości specjalnych, wśród których znaleźli się: dr Maciej Kawecki - prorektor ds. innowacji i współpracy WSB w Warszawie, prezes Instytutu Lema, ambasador cyfrowej UE oraz Hanna Mojsiuk - prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Moc polskich technologii
„Świat Lema to już nie przyszłość” - takim hasłem swoje wystąpienie nt. „Polskich technologii, które zmieniają świat” rozpoczął dr Maciej Kawecki. Jak się okazuje, polski świat technologiczny skrywa wiele tajemnic, o których nie słyszymy na co dzień. Sztuczna inteligencja w Polsce nabiera w ostatnim czasie tempa. Powstaje coraz więcej innowacyjnych rozwiązań na miarę XXI wieku, które przyczyniają się, chociażby do rozwoju medycyny oraz motoryzacji, zwiększenia cyberbezpieczeństwa, transformacji klimatycznej.
Innowacyjne wynalazki
Sztuczna kość, przenośne urządzenie do badania KTG dla kobiet, kapsułka endoskopowa, druk światłem, elektrolit wydłużający żywotność baterii litowo-jonowych czy kropka kwantowa to tylko kilka wynalazków, o których opowiadał dr Maciej Kawecki. Uczestnicy wykładu mieli również okazję dowiedzieć się czym jest metaversum, poznać możliwości fusów z kawy w kontekście recyklingu oraz posłuchać m.in. o nowoczesnych sposobach zwalczania cyberataków. Na koniec wystąpienia zaintrygowani uczestnicy chętnie zadawali pytania. Jeden z nich zapytał o kwestię korelacji między człowiekiem, a technologią. Czy technologia zabija humanizm? Dr Maciej Kawecki nie miał wątpliwości i jasno wyraził swoje stanowisko słowami:
Technologia bez spojrzenia na człowieka nie ma sensu.
dr Maciej Kawecki
Perspektywy rozwoju regionu
Hanna Mojsiuk przybliżyła uczestnikom spotkania główny temat debaty, mówiąc o perspektywach rozwoju województwa zachodniopomorskiego. W swoim wystąpieniu poruszyła takie kwestie jak m.in. problemy wynikające z pandemii, wojny, inflacji oraz perturbacji gospodarczych, sytuacja gospodarcza, struktura bezrobocia, potencjał regionu, sytuacja na rynku pracy, turystyka. Według Hanny Mojsiuk w obecnych, niepewnych czasach, przedsiębiorcy powinni myśleć perspektywicznie, działać dynamicznie i optymalizować koszty.
Sytuacja gospodarcza
Podczas swojego wystąpienia Hanna Mojsiuk przedstawiła m.in. badania dotyczące struktury bezrobocia oraz rynku pracy, z których wynika, że:
- W lipcu oraz sierpniu województwo zachodniopomorskie odnotowało najniższe bezrobocie w historii.
- Stopa bezrobocia na koniec lipca 2022 roku wyniosła 6,3%.
- Wysoki stopień bezrobocia występuje u osób między 25 a 35 rokiem życia, natomiast niski u osób powyżej 60 roku życia.
Zdaniem Hanny Mojsiuk takie dane wynikają z faktu, iż młodzi ludzi częściej zmieniają pracę. Co ciekawe, czas pozostawania bez pracy może trwać w ich przypadku nawet rok, lecz zazwyczaj nie stanowi to problemu.
- Najbardziej poszukiwani przez pracodawców są pracownicy wykonujący proste prace (29,1% wolnych miejsc pracy). Brak wolnych miejsc pracy można natomiast zauważyć w siłach zbrojnych.
Hanna Mojsiuk przedstawiła również wyniki badania nastrojów pracodawców w województwie zachodniopomorskim, na podstawie którego można stwierdzić, że nastroje pracodawców są umiarkowanie optymistyczne. Spośród 500 badanych, 15% przewiduje zwiększenie zatrudnienia.
Doceniony potencjał
Wystąpienie Hanny Mojsiuk dostarczyło uczestnikom również cennych informacji odnośnie potencjału Pomorza Zachodniego. Jak się okazuje, na lokalnym rynku pracy najbardziej zyskują sektor IT oraz sektor TSL. Potencjał stanowią również powierzchnie magazynowe, które mogą służyć lokowaniu nowoczesnych inwestycji. Ponadto, jak swierdziła Hanna Mojsiuk:
Dobrze się tu robi interesy. Mamy port, nową infrastrukturę, wielkie ambicje.
Hanna Mojsiuk
Wystąpienia prelegentów zakończyły się gromkimi brawami. Na koniec wydarzenia zebrani przystąpili do owocnej debaty, której efektem jest opracowanie strategii rozwoju oferty dydaktycznej.
Od lewej: dziekan WSB w Szczecinie dr Rafał Koczkodaj, dr Maciej Kawecki, Hanna Mojsiuk, wicekanclerz WSB w Szczecinie Anna Hołubowska