- Zakupione przez nas urządzenie pozwala na prezentowanie reakcji organizmu osoby badanej na wprowadzenie bodźca, najczęściej w formie pytania i zakwalifikowanie uzyskanych reakcji do grupy populacji osób odpowiadających szczerze lub wprowadzających w błąd"
- informuje Anna Wawrzczak-Gazda, meneger kierunku administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne.
- Sam fakt podpięcia studenta, studentki pod dziwną maszynę, która jest niewielka, a tak dynamicznie działającą robi wrażenie. Były momenty, kiedy pożyczaliśmy taki sprzęt od naszych partnerów, ale podjęliśmy decyzję, że to nie wystarcza i chcielibyśmy mieć takie urządzenie u siebie. Udało się!"
– wyjaśnia Małgorzata Jagusch, wicekanclerz WSB w Opolu.
- Cieszymy się, że będziemy mogli studentom trochę przybliżyć ten sprzęt i też zmienić twierdzenie o nim. On nie jest wykrywaczem kłamstw, nie stwierdza, czy ktoś mówi prawdę, czy kłamie. Urządzenie rejestruje cechy psychofizjologiczne danego człowieka i na podstawie tego doświadczony poligraf jest w stanie stwierdzić, czy osoba reaguje jako osoba prawdomówna, czy też nie. Urządzenie te cechy rejestruje i na podstawie zapisu tworzą się poligramy, a my na podstawie znanych algorytmów jesteśmy stwierdzić, jak ta osoba odpowiada"
- dodaje Janusz Kaczor z Centralnego Laboratorium Badań Wariograficznych.