Indeks cen towarów i dóbr konsumpcyjnych publikowany przez Główny Urząd Statystyczny, zakończył rok 2023 sporym spadkiem i minął się z prognozami analityków w Polsce. Wskaźnik CPI był w grudniu o 6,1% wyższy w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2021 r. Ekonomiści prognozowali, iż będzie to 6,5% w porównaniu do listopada 2023, gdzie odnotowano 6,6%.
W grudniu spadły ceny paliw, lecz wzrosły ceny żywności, a ceny energii nie uległy zmianom. Już na początku roku 2024 ostrzegano nas, że ceny energii mogą wzrosnąć, co niekorzystnie wpłynie na wskaźnik inflacji"
-komentuje dr Rafał Parvi, ekonomista i ekspert Uniwersytetu WSB Merito Opole.
Jednak według danych opublikowanych w "Raporcie o inflacji - listopad 2023" NBP, Polacy mogą spodziewać się realnego spadku cen - zarówno w tym roku, jak i następnym. Dr Parvi wskazuje na dezinflację. - Tym samym inflacja szacowana jest na poziomie od 4,4% i 6,5%, a w roku 2025 już tylko 3,2% do 5,8% - komentuje.
Płaca minimalna w górę. Ucierpią na tym konsumenci
Zdaniem dr Parviego, podwyżki płacy minimalnej mają jednak drugą stronę medalu, za którą płacić będą wszyscy - niezależnie od wysokości pensji.
- Wzrost płacy minimalnej przełoży się na wzrost cen, którymi ponownie przedsiębiorcy obarczą konsumentów i tym samym prognozuję, iż inflacja będzie się utrzymywać na poziomie powyżej 6% na początku roku, by zmniejszyć się do 4,5%-5% i ponownie w lipcu przy kolejnym wzroście płac do wartości powyżej 5%"
- ocenia.
Gigantyczny wzrost inflacji w Turcji wpłynie na odpływ turystów?
Tymczasem w Turcji wartość inflacji weszła w fazę ogromnego wzrostu, podobnie jak w Polsce w 1989 r., a to może zaważyć nad decyzją zakupową. Zgodnie z danymi za ubiegły sezon wakacyjny, usługi dla turystów w Turcji znacznie podskoczyły - hotele oraz gastronomia notowały pik nawet o ok. 8% w ciągu jednego miesiąca latem 2023 r.
- Ostatni odczyt inflacji w tym kraju wskazuje na 65% w grudniu 2023 r. Prognozowany jest jej dalszy wzrost. Bank Centralny Turcji próbuje naprawić błędy jakie wystąpiły w polityce pieniężnej w ostatnich latach, lecz - przeciwnie - działa tutaj luźna polityka fiskalna.
- komentuje dr Rafał Parvi.
- Bank Centralny Turcji podnosi stopy procentowe i prognozuje, iż tą metodą zbije inflację do 36%. Turecka lira straciła do dolara ok. 40%. Wzrost cen dotyczył m.in. żywności 72,0%, transportu 77%, hotelarstwa i gastronomii o ponad 93%"
- wylicza dr Parvi.