Czasy, w których decyzja o rozpoczęciu studiów podejmowana była prawie wyłącznie bezpośrednio po maturze dawno już minęły. Wraz ze zmianami gospodarczymi i podążającym za nimi rynkiem pracy, dostępnych i realizowanych jest wiele modeli rozwoju kariery. Na przykład, kiedy decyzję o studiowaniu podejmuje się po kilkuletniej przerwie w edukacji, mając już niemałe doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim pewne ukierunkowanie na rynku pracy.
Czy warto podejmować studia, kiedy od naszej matury minęło już kilka lat? Czy z samego faktu posiadania wykształcenia wyższego wynikają jakieś korzyści?
Przede wszystkim brak dyplomu ukończenia uczelni wyższej zamyka drogę do wielu innych form doskonalenia zawodowego. Istnieją specjalistyczne kursy, dające uprawnienia do wykonywania zawodów, których nie możemy rozpocząć bez dyplomu. Za przykład mogą tu posłużyć uprawnienia trenerskie, menedżerskie, kursy przygotowujące do wykonywania pracy w charakterze doradcy podatkowego, pośrednika nieruchomości, doradcy zawodowego i inne. Zatem, nawet jeśli w danym momencie nie potrzebujemy dyplomu z dziedziny zarządzania, bo nie zarządzamy zespołem, w przypadku możliwości podjęcia wyzwań w tym obszarze, brak wykształcenia wyższego może nam uniemożliwić zdobycie takich kwalifikacji w stosunkowo krótkim czasie, w przyszłości.
Małgorzata Balewska, doradca zawodowy i ds. przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej
W wielu przypadkach uzupełnienie doświadczenia zawodowego o formalne wykształcenie, wzmacnia naszą pozycję w firmie - otwiera przed nami drogę do podwyżki czy awansu. Jeśli tak się nie dzieje i w obecnej organizacji nie mamy możliwości rozwoju, polepsza się nasza sytuacja poza nią. Mamy wtedy większe możliwości znalezienia równie dobrej lub lepszej pracy w innych firmach, instytucjach, organizacjach.
Kombinacja: doświadczenie zawodowe + wykształcenie, to najlepsza gwarancja tego, że poradzimy sobie na rynku pracy w przypadku zmian naszej obecnej sytuacji. A trzeba pamiętać, że żyjemy w świecie, w którym wszystko zmienia się dużo szybciej i dużo częściej, niż jeszcze pół wieku temu.
Małgorzata Balewska, doradca zawodowy i ds. przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej
- Networking. Poznajemy nowych ludzi z branży, mamy możliwość zbudowania nowych relacji, które mogą przełożyć się na pozytywną zmianę zawodową w naszym życiu.
- Możliwość przebranżowienia/zmiany zawodowej. Studia mogą być szansą na zdobycie nowych kwalifikacji i zmianę branży czy obszaru rynku, w którym pracujemy. Dla pracodawcy deklaracja zmiany poparta realizowaną już decyzją o studiowaniu, prawdopodobnie będzie wyglądała dużo poważniej niż sama deklaracja.
- Dodatkowe możliwości ujęte w „pakiecie” studiowania: dla zainteresowanych studentów bezpłatne kursy i szkolenia (nieobjęte programem studiów), bezpłatne doradztwo zawodowe, spotkania z pracodawcami. Poza przekazywaniem wiedzy uczelnie tworzą przestrzeń do tego, byśmy mogli się rozwijać.
- Większa pewność siebie w relacjach z pracodawcami.