Rewolucja, przemysł i współczesne wyzwania nauki. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu rozpoczyna kolejny rok akademicki w świecie Przemysłu 4.0.
WSB w Opolu jest uczelnią nie tylko przyjazną studentom pod względem organizacji toku studiów, ale przede wszystkim stawiającą na praktykę. Przy tworzeniu programów zajęć i organizowaniu staży, uczelnia współpracuje z firmami i instytucjami, których obszary działania związane są z kierunkami realizowanych w Wyższej Szkole Bankowej studiów.
Zależy nam, by nasi absolwenci kończyli naukę nie tylko z wiedzą merytoryczną, ale także umiejętnością zastosowania jej w rzeczywistym świecie. Dlatego już w trakcie Inauguracji Roku Akademickiego chcemy odnieść się do co raz bardziej popularnego terminu Przemysłu 4.0.
Czwarta rewolucja przemysłowa – nazwana Przemysł 4.0 - to szeroka koncepcja dotycząca wykorzystania automatyzacji, digitalizacji produkcji, systemów cyber – fizycznych, przetwarzania i wymiany danych - głównie w celu zmiany sposobów wytwarzania
dr Anna Orzeł, menedżer kierunku logistyka inżynierska WSB w Opolu
„Zintregrowany Program Uczelni” realizowany w Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu ma na celu szersze dostosowanie procesów dydaktycznych i administracyjnych uczelni do oczekiwań rynku pracy. Zarówno w obszarze programów specjalności, jak również oczekiwań samych studentów i naszych pracowników co do infrastruktury i systemu zarządzania uczelnią. Dlatego postawiliśmy w projekcie na trzy obszary – informatyzację, umiędzynarodowienie oraz praktyczność. Na Wydziale Ekonomicznym w Opolu wrocławskiej WSB rozwijamy, dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszy Europejskich, ważne dla naszego regionu kierunki kształcenia, m.in. logistykę inżynierską i inżynierię zarządzania. Wierzę, że dzięki Zintegrowanemu Programowi Uczelni studenci będą mogli lepiej poszerzać swoje kompetencje, a nauka na naszej uczelni, która w zeszłym roku rozpoczęła drugą dekadę działalności edukacyjnej w Opolu, będzie dla nich tym atrakcyjniejsza
Małgorzata Jagusch, Wicekanclerz WSB we Wrocławiu
Od cyfryzacji przedsiębiorstw, które prowadzą do zmian w modelach biznesu i sposobach kształtowania relacji rynkowych – w zasadzie nie ma ucieczki. Przemysł 4.0 jest więc koniecznością dla przedsiębiorstw chcących brać udział w „grze” rynkowej. Ważne jest więc , aby tematykę tą zgłębiać, rozwijać oraz wrażać do programu nauczania studentów – którzy mają zostać Inżynierami 4.0., a więc osobami wykształconymi zarówno w twardym inżynierskim obszarze oraz w miękkim – w obszarze zarządzania.
dr Anna Orzeł