Najnowsze dane Krajowej Izby Doradców Podatkowych wskazują, że w Polsce jest niemal 10 tysięcy aktywnych doradców podatkowych. Liczba ta stale rośnie – w 2025 roku do zawodu dołączyło 82 nowych doradców, podczas gdy w roku ubiegłym było to 375 osób, co stanowi wzrost o około 50 procent w stosunku do średniej z ostatniej dekady.
Branża doradztwa podatkowego w Polsce rozwija się dynamicznie, co jest efektem rosnącego zapotrzebowania na profesjonalne usługi w związku ze skomplikowanym i często zmieniającym się systemem prawa podatkowego. Zawód ten cieszy się coraz większym uznaniem szczególnie w dużych miastach, jak np. Warszawa, gdzie – zgodnie z danymi portalu prawo.pl - pracuje ponad ¼ wszystkich doradców podatkowych. W województwie opolskim zawód ten praktykuje 116 osób.
Struktura demograficzna zawodu zmienia się – niemniej średnia wieku nowych doradców podatkowych to 34 lata. Chętnych do podjęcia w tym zawodzie nie brakuje również wśród studentów kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie WSB Merito Opole, gdzie w minionym tygodniu odbyła się konferencja pn. „Doradca podatkowy gwarantem bezpieczeństwa podatnika”. Organizatorami wydarzenia było działające na uczelni Centrum Współpracy z Biznesem oraz Zarząd Opolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Konferencja zgromadziła liczne grono doradców podatkowych, ekspertów prawa podatkowego oraz przedstawicieli świata nauki i biznesu. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień takich specjalistów, jak m. in. : dr Krzysztof Biernacki, dr Beata Kozicka – sędzia WSA w Opolu, profesor Jadwiga Glumińska-Pawlic. Podczas wydarzenia nie zabrakło głosu ekspertów naszej uczelni tj. Damiana Kaźmierczaka, który w swoim wystąpieniu podkreślał wagę zawodu doradcy podatkowego w dobie rozwoju AI oraz Agnieszki Bodzianny, która wygłosiła prelekcję pn. „Świadomy podatnik potrzebuje doradcy – o edukacji, zaufaniu i bezpieczeństwie”
Sztuczna inteligencja stanowi narzędzie, które może usprawnić pracę doradcy podatkowego, ale nie zastąpi jego unikalnych umiejętności i doświadczenia"
- podkreślał Damian Kaźmierczak.
Doradcy podatkowi, którzy będą otwarci na nowe technologie i będą potrafili je efektywnie wykorzystywać, mają szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku. AI może także zautomatyzować analizę i weryfikację dużych ilości danych podatkowych oraz procesy związane z przygotowaniem deklaracji podatkowych. Sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana do optymalizacji i automatyzacji procesów podatkowych i księgowych. Niemniej, doradcy podatkowi będą musieli nauczyć się korzystać z nowych narzędzi i metod komunikacji.
Podczas konferencji Zarząd Opolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych wyróżnił doradców, którzy od lat kształtują standardy zawodu, angażują się w rozwój branży oraz przyczyniają się do podnoszenia jakości usług doradczych w regionie. Wręczone medale i wyróżnienia są wyrazem uznania za ich zaangażowanie, profesjonalizm oraz wkład w budowanie zaufania do zawodu doradcy podatkowego.

