Każdy nowy rok najczęściej oznacza nowe regulacje dla przedsiębiorców. Tym razem nie będzie inaczej, gdyż wraz z nadejściem 2019 roku zostanie wprowadzonych wiele zmian, które będą korzystne dla małych firm.
Do najważniejszych można zaliczyć m.in.:
- regulacje związane z tzw. „małym ZUS-em”
- likwidację „kilometrówki”
- ujęcie wynagrodzenia współmałżonka w kosztach działalności.
Regulacje związane z tzw. „małym ZUS-em”
Zmiany w zakresie składek ZUS dla przedsiębiorców należy ocenić szczególnie pozytywnie. Mali przedsiębiorcy ankietowani przez GUS, jako jedną z głównych barier prowadzenia działalności gospodarczej wskazywali wysokość składek ZUS. W przyszłym roku przekroczą one już granicę 1300 zł miesięcznie. Tutaj jednak dla najmniejszych podmiotów pojawia się swoiste „światełko w tunelu”. Chodzi o proporcjonalny ZUS. Będzie on wyliczany proporcjonalnie w stosunku do przychodów, a co za tym idzie będzie wahał się w przedziale od ok. 600 do 1300 zł. Zmiana może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości, mniejszej liczby likwidowanych podmiotów, a także do znacznego ograniczenia szarej strefy, która w Polsce osiąga horrendalne rozmiary.
Rozwiązanie to ma jeden minus. Mianowicie chodzi o ograniczony krąg przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z rozwiązania. Podstawowym warunkiem skorzystania z niższych składek jest bowiem kwota przychodów, która nie może być wyższa niż 2,5 – krotność minimalnego wynagrodzenia w skali roku. Tak więc zmiana obejmie jedynie firmy usługowe, które charakteryzują się wysoką marżą. Z kolei firmy handlowe raczej z rozwiązania nie skorzystają. Ponadto, kolejnym ograniczeniem jest okres czasu, który obejmuje tzw. „mały ZUS”. Przedsiębiorca z proporcjonalnych składek będzie mógł skorzystać przez 3 lata w okresie 5 lat. Pewnym ryzykiem zmian jest również wysokość przyszłych emerytur osób, które będą korzystać z takiego rozwiązania.
Likwidacja „kilometrówki”
Kolejną interesującą, a zarazem korzystną zmianą jest likwidacja „kilometrówki” w działalności gospodarczej. Aktualnie przedsiębiorcy, chcący ujmować w kosztach prowadzenia działalności wydatki związane z użytkowaniem samochodu, są zobligowani do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Począwszy od 2019 r. ulegnie to zmianie, gdyż przedsiębiorcy, którzy będą chcieli używać samochodu do użytku firmowo – prywatnego nie będą musieli prowadzić kilometrówki. Z kolei każdy wydatek będzie zaliczany ryczałtowo w koszty w 75%. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie biurokracji związanej z prowadzeniem ewidencji. W przypadku przedsiębiorców, którzy przemieszczają się wielokrotnie z miejsca na miejsce, wypełnianie dokumentu jest niezwykle czasochłonne.
Niestety rozwiązanie to ma jeden zasadniczy minus: 25% kosztów nie będzie mogło zostać ujęte. Z kolei, jeśli przedsiębiorca będzie chciał rozliczać 100% kosztów, to poza brakiem możliwości użytkowania samochodu prywatnie, dodatkowo będzie, jak do tej pory, zobowiązany do prowadzenia ewidencji – stanowi to więc pewne ograniczenie.
Zaliczenie wynagrodzenia współmałżonka w koszty działalności
Ostatnią zmianą jest możliwość ujęcia w kosztach wynagrodzenia współpracującego małżonka. Do tej pory nie było to możliwe. To ogromna zmiana na plus, z uwagi na to, iż w przypadku małych firm taki koszt ma duże znaczenie kwotowe dla małego przedsiębiorcy. Może to również przyczynić się do rozwoju firm rodzinnych, a co za tym idzie rozwijania lokalnego biznesu.
Autorem artykułu jest Mariusz Rutke - wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach na kierunku finanse i rachunkowość.
Mariusz Rutke, mat. prasowy