W programie kierunku zarządzanie Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu jeden z przedmiotów nosi intrygującą nazwę - "Gry biznesowe". W ramach zajęć studenci mają okazję zagrać w trzy gry biznesowe: Cashflow, Wysokie Napięcie i Chłopską Szkołę Biznesu.
Zalety gier biznesowych
- Są bardzo skutecznym instrumentem przekazywania wiedzy – wiedzy, którą uczestnicy od razu mają okazję zastosować w praktyce. Moi studenci po zajęciach doskonale wiedzą, co to jest np.: „ROI”, „przepływ pieniężny” czy „klaster”.
- Gra pozwala uczestnikom doświadczyć sukcesów i porażek biznesowych oraz przeżyć związane z nimi emocje. Daje zatem możliwość obserwacji skutków podejmowanych decyzji i wyciągania wniosków.
- Wspierają integrację grupy - pomagają kształtować komunikację i współpracę w grupie angażując wszystkich oraz budować zgrany zespół.
W co warto grać na studiach biznesowych?
„Wysokie napięcie” to dość skomplikowana gra, która pozwala kształcić umiejętności: podejmowania decyzji o charakterze strategicznym i optymalizacji zasobów przedsiębiorstwa.
Ostatnia, "Chłopska Szkoła Biznesu", to tzw. gra czasu rzeczywistego. Oznacza to, że może w nią jednocześnie grać (podejmując decyzje produkcyjne i handlowe) nawet 30 osób. Kształci ona umiejętności przedsiębiorcze, komunikacyjne oraz negocjacyjne.
Opinie studentów
Gra biznesowa to jeden z moich ulubionych przedmiotów. Łączy praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy z elementami rywalizacji. Trafnie dobrane gry planszowe sprawiają, że rozgrywki nie są nudnym wykonywaniem zadań, a świetną zabawą, podczas której można wykorzystać umiejętności analitycznego myślenia.
Patryk Podiuk, student zarządzania WSB w Opolu
Podsumowanie kluczem sukcesu
Podczas podsumowania należy zastanowić się przede wszystkim, jak podjęte w trakcie gry decyzje mają się do rzeczywistości gospodarczej. Tylko wtedy gra ma prawdziwy efekt kształcący.