Polskim studentom najbardziej marzy się praca w branży IT. Jakie trendy panują wśród najchętniej wybieranych kierunków?
Według danych GUS, w roku akademickim 2019/2020, przyjęto w sumie 424 328 osób. W czołówce najpopularniejszych kierunków w roku akademickim 2019/2020 znalazły się: Informatyka (32 680 kandydatów), zarządzanie (22 930), psychologia (25 831). Są to te same kierunki, które znalazły się w pierwszej trójce również rok temu. Co przyciąga kandydatów?
- Informatyka w czasach automatyzacji, cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji to zdecydowanie branża, która będzie się rozwijać. To właśnie jej reprezentanci należą do jednych z najlepiej zarabiających w naszym kraju.
- Zarządzanie to kierunek, który studenci wybierają często ze względu na chęć uzupełnienia zdobytej już wiedzy na innym kierunku studiów. Wybór zarządzania, daje możliwość zdobycia umiejętności menedżerskich, jak i również może się okazać przepustką do zajęcia wysokiej pozycji w firmie (np. kierownika czy też menedżera jednego z działów).
- Według raportu Instytutu Hatalskiej „Praca: scenariusze przyszłości” wśród wymienianych pożądanych umiejętności na rynku pracy w 2020 jest np. inteligencja emocjonalna. Kierunek psychologia, może przybliżyć o niej wiedzę. Umiejętności miękkie z zakresu zarządzania ludźmi, to te o których można dowiedzieć się więcej studiując psychologię i tym samym zapewnić sobie więcej ciekawych propozycji na rynku pracy.
Na najpopularniejszych kierunkach można studiować zarówno na uczelniach niepublicznych, jak i publicznych. Te pierwsze dają więcej możliwości w kwestii pogodzenia edukacji z życiem prywatnym i pracą. Wiele uczelni proponuje również elastyczny system opłat co ułatwia zaplanowanie wydatków. Wśród prywatnych uczelni, które najczęściej wybierali w roku akademickim 2019/2020 kandydaci na studia niestacjonarne znalazła się Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, z oddziałami w Chorzowie i w Szczecinie.
Takie kierunki jak informatyka, zarządzanie i psychologia w biznesie, można rozpocząć jeszcze w marcu na Wydziale Ekonomicznym w Szczecinie, WSB w Poznaniu. Wymienione kierunki cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego jeżeli ktoś stoi właśnie przed wyborem uczelni, nie powinien zwlekać ze złożeniem podania o przyjęcie na studia, które można dostarczyć do 11 marca. WSB w Szczecinie ma w ofercie również finanse i rachunkowość oraz logistyka,które też znajdują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów. Szczegółowe informacje na temat prowadzonej rekrutacji można znaleźć w aktualnościach na stronie Internetowej uczelni: https://www.wsb.pl/szczecin/
Źródła:
- "Praca:scenariusze przyszłości", Infuture Hatalska Foresight Institute, wyd.2016, s. 22