Synergia dorobku naukowego, wiedzy organizacyjnej i rozszerzenie oferty studiów to efekty połączenia Wyższej Szkoły Filologicznej z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu. Uczelnie współpracowały ze sobą od dawna a przez ostatni rok były w procesie konsolidacji, którą zakończyły we wrześniu.
Połączenie dwóch wyższych uczelni nigdy nie jest łatwe, a zwłaszcza wtedy, kiedy działają one w trochę innych obszarach. WSB jest uczelnią biznesową podczas gdy WSF kształciła studentów w obszarze językoznawstwa. To oczywista trudność, ale i bodziec do wykorzystania efektu synergii, kiedy dobre praktyki pochodzące z obu obszarów mogą zostać użyte do ulepszenia procesów dydaktycznych i badawczych.
mówi prof. dr hab. inż. Jacek Mercik, Rektor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Prof. dr hab. inż. Jacek Mercik, Rektor WSB i prof. dr hab. Norbert Morciniec, były Rektor WSF (od lewej).
Wyższa Szkoła Bankowa jako uczelnia wielokrotnie większa stała się uczelnią docelową w procesie konsolidacji. Nie oznaczało to, że po prostu „przejęła” drugą uczelnię. Musieliśmy uwzględnić specyfikę kształcenia w obrębie językoznawstwa. Rada Akademicka WSB przejęła i dokończyła rozpoczęte procedury doktoryzowania. Prowadzone dotychczas w WSF badania naukowe znalazły się w planach badawczych WSB i uzyskały stosowne finansowanie. To, jak łatwo sobie wyobrazić, musiał być proces długofalowy, jeżeli miał być przeprowadzony nie tylko w sposób rzetelny, ale i z zachowaniem standardów akademickich. Dziś możemy powiedzieć, że zakończył się sukcesem. Mamy nadzieję, że zarówno wykładowcy jak i pracownicy administracyjni z WSF odnaleźli się już u nas i poczuli u siebie. Cenimy sobie ich zawodową sprawność i jesteśmy przekonani, że tak jak kiedyś dbali o rozwój WSF, tak i teraz, jako pracownicy WSB, też będą dbali o swoją uczelnię.
dodaje prof. dr hab. inż. Jacek Mercik.
Finalizacja procesu konsolidacji zakończyła się pełnym powodzeniem. Bez wątpienia ogromny wpływ na to miała transparentność całego procesu, która dla władz obu uczelni była celem priorytetowym. Niezwłocznie po podjęciu decyzji o włączeniu WSF w struktury WSB rozpoczęto szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, skierowaną zarówno do kadry i studentów WSF, jak i pracowników administracji. Nie mam wątpliwości co do tego, że ta otwartość i szczerość właśnie na ostatniej prostej konsolidacji spowodowały, że nie doszło do, czego się oczywiście obawialiśmy, zderzenia dwóch kultur organizacyjnych. WSF i WSB się nie zderzyły; one się połączyły, żeby tworzyć nową jakość, także na płaszczyźnie interdyscyplinarnej.
mówi dr Anna Pol, Prodziekan Wydziału Finansów i Zarządzania WSB, dawniej Dziekan Wydziału Neofilologii WSF.
Dr Anna Pol, Prodziekan WSB.
Wszystkie te trwające praktycznie jednocześnie procesy - konsolidacja, informatyzacja i uruchomienie nowego obiektu, w którym od października pracują działy obsługujące studentów, zakończyły się zgodnie z założeniami. Obecnie uczelnia posiada zaplecze technologiczne oraz infrastrukturę umożliwiającą jej funkcjonowanie w każdych warunkach, zarówno tradycyjnie jak i online.