Wyniszczające diety, zabiegi plastyczne i dążenie do zmiany wizerunku, który spełnia standardy wyretuszowanych zdjęć z social mediów. Utrzymanie w tzw. kanonie piękna ma wysoką cenę, ale nie wszyscy się na to godzą. Czy body positive to zapowiedź wielkiej społecznej zmiany?
Body positive (z ang. "ciałopozytywni") to ruch, który korzeniami sięga lat 60. XX wieku, a jego głównym założeniem jest akceptacja samego siebie. W szerszym rozumieniu to świadomość relacji z samym sobą i poczuciu własnej wartości. W dobie social mediów i kreowania idealnej rzeczywistości trend ten może mieć kolosalne znaczenie dla osób zmagających się z poczuciem niskiej wartości i kompleksów wywołanych przez niemożliwy do osiągnięcia efekt ze zdjęć widzianych w mediach tradycyjnych i elektronicznych.
Szerokie spektrum dysfunkcji diagnozowanych przez specjalistów ma swoje podłoże we wzajemnym oddziaływaniu na siebie psychiki i naszego ciała. Innymi słowy, to jak myślimy o sobie, przekłada się m.in na nasz wygląd i samopoczucie. Trzeba pamiętać, że Body Positive, to nie tylko modne w ostatnim czasie pokazywanie nieretuszowanych i naturalnych zdjęć w social mediach, ale przede wszystkim działanie na rzecz wzmocnienia poczucia własnej wartości oraz pogłębiania świadomości samego siebie. Zwolennicy Body Positive propagują akceptację swoich wad i niedoskonałości. Czucia się dobrze z samym sobą i kochania własnego ciała bezwarunkowo.