Czy mieszkańcy dużych miast odpoczywają aktywnie, czy są „kanapowcami”? Jak festiwale tanatoturystyki (odwiedzania miejsc związanych ze śmiercią) mogą napędzać rozwój turystyki alternatywnej? To tylko niektóre pytania, które pojawią się już w najbliższy czwartek i piątek (18-19 listopada) podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Współczesne wyzwania w turystyce i rekreacji”, która odbędzie się w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
Turystyka to część gospodarki wrażliwa na wiele czynników: lokalizację, wydarzenia, zachowania ludzi, a obecnie także presję wywieraną przez wzrost zachorowań na COVID-19. Pandemia ograniczyła branżę turystyczną tak istotnie, że jej odbudowa zajmie wiele lat. W podobnej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy oferujący usługi sportowo-rekreacyjne czy spędzania czasu wolnego. Stąd potrzeba merytorycznej dyskusji nad stanem i możliwościami rozwoju sektora usług turystycznych i rekreacyjnych.
Dwudniowa konferencja naukowa obejmuje cztery sesje plenarne:
- Turystyka i rekreacja w czasach pandemii
- Uwarunkowania funkcji i aktywności turystycznej oraz rekreacyjnej
- Konwencjonalne i innowacyjne zagadnienia w turystyce i rekreacji
- Globalne i lokalne wyzwania rozwoju turystyki i rekreacji w miastach
Oprócz sesji plenarnych organizatorzy zaplanowali obrady w sześciu sekcjach tematycznych, gdzie uczestnicy w mniejszych grupach będą dyskutować nad tematami związanymi np. z turystyką odchudzania, wykorzystaniem technologii 3D i rozszerzonej rzeczywistości w mobilnych przewodnikach turystycznych czy dostępnością turystyki dla osób z niepełnosprawnościami.
Organizatorami wydarzenia są Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu oraz Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Szczegółowy plan konferencji znajduje się w załączonym pliku. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej (uczestnicy stacjonarni + uczestnicy online). Przedstawicieli mediów zainteresowanych udziałem zapraszam do kontaktu.