Ostatni brak podwyżek stóp procentowych zaskoczył wielu posiadaczy kredytów hipotecznych i obserwatorów rynku. Czy możemy się spodziewać istotnych zmian w sektorze nieruchomości w najbliższym czasie?
Dynamika cen na rynku nieruchomości
Nastroje kredytobiorców
Większość kredytów oferowanych w Polsce zakładała zmienną stopę procentową, podczas gdy w innych krajach europejskich, między innymi w Niemczech, Włoszech czy Belgii, głównie proponowane były tego rodzaju produkty finansowe o stałej stopie, dlatego osoby zaciągające takie zobowiązania rzadko musiały śledzić decyzje Banku Centralnego. Co więcej, w wielu państwach Unii Europejskiej prawo zabrania udzielania długoterminowych kredytów hipotecznych ze zmienną wartością oprocentowania. Tymczasem Polscy konsumenci chętniej wybierali tego rodzaju rozwiązania, ponieważ były one relatywnie tańsze w okresie niskich stóp procentowych. Niestety, jak pokazała bieżąca sytuacja, produkty ze stałym poziomem oprocentowania wiązałyby się dziś z mniejszym ryzykiem dla kredytobiorcy.
- wskazuje dr Justyna Rybacka, ekspertka w obszarze ekonomii i finansów, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
Sytuacja na rynku pierwotnym
Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie fundusze inwestycyjne skupiły swoją uwagę na rynku nieruchomości, nabywając części lub całe budynki w celach najmu. Ponadto, z roku na rok znacząco rośnie zainteresowanie zagranicznych podmiotów polskim sektorem mieszkaniowym. Dla deweloperów to niezwykle korzystna sytuacja, ponieważ dzięki takiemu nabywcy jak fundusz inwestycyjny, dywersyfikują swoje ryzyko, a dodatkowo dokonują transakcji sprzedaży całych budynków mieszkalnych, a nie tylko pojedynczych mieszkań.
– wylicza dr Rybacka.
Można spodziewać się, że rynek mieszkań wyhamuje w kwestii kolejnych wzrostów cen, a w związku z tym odczuwalne będą spadki, ponieważ realna stawka będzie niższa przy rosnących cenach wszystkich innych dóbr. Bez wątpienia zaostrzenie polityki pieniężnej wpłynie na niższy popyt na rynku mieszkaniowym, co już jest zauważalne. Jednakże rosnące obawy sprzedających mogą spowodować też, że w najbliższym czasie rynek nieruchomości będzie mieć wśród swoich ofert więcej atrakcyjnych okazji, które do tej pory były rzadkością.
– podsumowuje dr Justyna Rybacka, ekspertka WSB w Gdyni.
Wykorzystane źródła:
· Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2022 r., Narodowy Bnak Polski, wrzesień 2022, https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_06_2022.pdf.
· Podstawowe stopy procentowe NBP w latach 1998-2022, Narodowy Bank Polski, https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/dzienne/stopy_archiwum.htm.
· Obrót nieruchomości w 2021 roku, Główny Urząd Statystyczny, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/obrot-nieruchomosciami-w-2021-roku,8,5.html
Skontaktuj się z nami: