Artykuł ekspercki
Według raportu GUS-u z 2022 roku 45 proc. osób aktywnych zawodowo to kobiety. Jak wygląda ich sytuacja zawodowa? Czy zarabiają tyle samo co mężczyźni? W jakich branżach się odnajdują?
Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że niższa luka płacowa ze względu na płeć nie zawsze oznacza, że w danym kraju panuje większa równość między płciami. Często występuje w krajach, w którym kobiety są mniej aktywne na runku pracy. Z kolei wyższa luka płacowa może oznaczać, że wiele kobiet wykonuje niskopłatne zawody lub pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Dodatkowo, by zrozumieć lukę i zinterpretować jej wysokość należy doprecyzować, czy chodzi o lukę nieskorygowaną czy skorygowaną. Nieskorygowana luka płacowa to różnica między średnimi zarobkami na godzinę brutto mężczyzn i kobiet wyrażona jako odsetek zarobków mężczyzn. Nie bierze pod uwagę czynników takich jak wykształcenie, wiek, ilość przepracowanych godzin ani rodzaj pracy i ta często wykazuje wartości niższe.
mówi dr Małgorzata Kluska-Nowicka, ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu z zakresu zarządzania i przywództwa kobiet.
Kierowniczki, menedżerki, dyrektorki
Im wyżej, tym mniej kobiet
Wynika to przede wszystkim z trzech głównych czynników. Pierwszym z nich jest to, że kandydatury kobiet, posiadających często te same kompetencje i doświadczenie co mężczyźni, nie są pierwszym wyborem w typowanych kandydaturach. Po drugie, pomimo ogromnego postępu jaki się dokonał w kwestiach równości płci, często można spotkać się z myśleniem stereotypowym dotyczącym „kobiety szefa”. I wreszcie po trzecie, z braku poczucia własnej wartości i pewności siebie u kobiet
wymienia dr Kluska-Nowicka.
Pielęgniarki i programistki na wagę złota
Udział kobiet w sektorze IT jest wciąż niewielki. Co więcej, analizując specjalizacje, najchętniej wybierane przez kobiety w 2022 roku jest testowanie oprogramowania oraz zarządzanie zespołem i projektem. Oznacza to, że w „twardym IT” kobiet jest jeszcze mniej. A szkoda. Dlatego istotne jest przełamywanie stereotypów w temacie zawodów „męskich i kobiecych”, zachęcanie do wykorzystywania swojego potencjału a także do przebranżawiania się. Z pewnością sprzyjać temu mogą konferencje tematyczne a także propagowanie modelu pracy w oparciu o zdolności, kompetencje, doświadczenie a nie o płeć.
powiedziała dr Kluska-Nowicka.