Ćwiczenia antyterrorystyczne w Polskich miastach przeprowadzone przez funkcjonariuszy Policji przy współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości USA.
W ostatnich dniach (17-19 kwietnia 2023 r.) odbywały się w wybranych miastach w Polsce, ćwiczenia antyterrorystyczne. Przeprowadzali je funkcjonariusze Policji przy współpracy z amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości USA. Ćwiczenia pod kryptonimem „Wolf-Ram-23” przeprowadzane były na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Warto zaznaczyć, że były to ćwiczenia określane przez Policję jako „największe w historii” i co ważne, pierwsze na terenie Europy gdzie odnotowano tak liczny udział funkcjonariuszy FBI. Przeprowadzenie ćwiczeń było dużym wyzwaniem logistycznym ponieważ w działania zaangażowanych było 2.6 tys. funkcjonariuszy Policji między innymi z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, CBŚ i innych, właściwych miejscowo komend. Ponadto w ćwiczeniach brali udział funkcjonariusze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz ratownicy medyczni.
Głównym celem działań było doskonalenie gotowości reagowania służb na sytuacje kryzysowe, które mogą wystąpić w różnych miejscach kraju w postaci: ataku terrorystycznego przy użyciu broni chemicznej, biologicznej, ćwiczenie działań związanych z atakiem radiacyjnym lub nuklearnym. Ważnym aspektem ćwiczeń był fakt, że o niektórych rodzajach zdarzeń funkcjonariusze, dowiadywali się w ostatnich chwili, co było realnym sprawdzianem umiejętności reagowania służb na nieprzewidziane sytuacje. W związku z wojną za naszą wschodnią granicą, aby nie wzbudzać paniki wśród mieszkańców województw, na których terenie odbywały się ćwiczenia służb, o całej akcji poinformowano między innymi w formie SMSów rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).
W ciągu ostatnich kilku dni docierają do mnie pytania dotyczące realnego zagrożenia terrorystycznego na terenie naszego kraju. Wielu ludzi pyta mnie, czy jest to realne zjawisko i czy możemy czuć się bezpieczni. Odpowiedź na to pytanie jest zależna od wielu zmiennych i nigdy nie będzie jednoznaczna. Zawsze powtarzam, analizując zagadnienie zagrożenia terrorystycznego na terenie naszego kraju, że Polska nie jest w tej materii „zieloną wyspą” i zagrożenie występuje zawsze, choć nie należy ono do najwyższych w skali Europy. Wśród szczególnych kwestii mających istotny wpływ na zagrożenie terrorystyczne Polski należy wymienić: przynależność do struktur NATO, UE, udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w sojuszu z USA, zagrożenia związane z porwaniami polskich obywateli służących na misjach, czy w placówkach zagranicznych oraz przebywających w innych celach poza granicami naszego kraju, działalność międzynarodowych grup przestępczych na terenie naszego kraju w tym zwłaszcza: handel bronią, ludźmi, narkotykami. Ponadto rozwój nowych technologii i działanie państwa w ogromnej mierze oparte na IT niesie za sobą ryzyko cyberterroryzmu ukierunkowanego na ataki między innymi infrastruktury krytycznej. Absolutnym i najbardziej nasilonym zjawiskiem, zwłaszcza od chwili ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku, są próby zmasowanych cyberataków w różne sektory państwa. Co więcej – w ostatnim czasie nasiliła się na terenie naszego kraju działalność „szpiegowska” ze strony zwłaszcza Rosji. Mając na uwadze powyższe zjawiska, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „czy jesteśmy bezpieczni”. W ostatnich kilku latach, a zwłaszcza od chwili wybuchu wojny Ukrainy z Rosją, świadomość zagrożeń bezpieczeństwa państwa wśród Polaków utrzymuje się na wysokim poziomie – niektóre sondaże mówią, że około 55-60% obywateli uważa, że zagrożenie terrorystyczne w Polsce jest na wysokim poziomie. Większa świadomość zagrożeń w społeczeństwie zasadniczo przynosi dobry skutek – jesteśmy czujni, uważni, mamy wyostrzoną uwagę na zjawiska, które mogą za sobą nieść ryzyko zaburzenia stanu bezpieczeństwa. Wysoka świadomość społeczna zagrożeń, które mogą wystąpić w państwie jest pożądanym stanem, który realnie może pomóc profesjonalnie działającym służbom, zwalczać niebezpieczne zjawiska, zdarzenia. Osobiście uważam, że ciągłe doskonalenie umiejętności, szkolenia, ćwiczenia, które przeznaczone są dla polskich służb, to realna poprawa bezpieczeństwa. Mimo wielu komentarzy, które dość surowo oceniły ostatnie ćwiczenia służb (np. Poznań - strój kobiety „terrorystki” przez wielu uznany za stereotypowy) uważam, że to były bardzo potrzebne i dobrze przeprowadzone działania, które wzmocniły kompetencje funkcjonariuszy.
Ufam polskim służbom dbającym o bezpieczeństwo i porządek publiczny i wiem, że każde doskonalenie umiejętności, powoduje, że w razie realnych, nieprzewidzianych zdarzeń, Polacy będą skutecznie chronieni.
dr Paweł Ramiączek, Manager kierunku bezpieczeństwo narodowe