Wprowadzone w tym roku zmiany w przepisach dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej członków zarządu wywołały szeroką dyskusję na temat ich potencjalnych skutków. Czy zmiany te oznaczają, że członkowie zarządu mają obecnie możliwość kupienia ochrony swojego prywatnego majątku za pieniądze spółki? I czy rzeczywiście poprawią klimat biznesowy, zachęcając do podejmowania odważnych, ale przemyślanych decyzji, które są kluczowe dla rozwoju spółki?
Dotychczasowe środki zabezpieczenia członków zarządu nie zawsze zdają egzamin. Należy pamiętać, że choć w dobie pandemii popularne stały się polisy ubezpieczeniowe D&O (ubezpieczenia na wypadek odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce podczas wykonywania obowiązków członka organu), to ubezpieczenia te nie stanowią uniwersalnego zabezpieczenia dla interesów członków zarządu.
Po pierwsze - od konstrukcji umowy ubezpieczenia zależeć będzie, czy dany przypadek wyrządzenia szkody podlega pod polisę ubezpieczeniową. Po drugie, i co ważniejsze, ubezpieczenia tego rodzaju nie chronią przed tzw. odpowiedzialnością reputacyjną, a więc utratą renomy w wyniku przypisania członkowi zarządu odpowiedzialności za wyrządzenie szkody spółce, a w konsekwencji śmierć wizerunkową na rynku profesjonalnych menedżerów.
Bezpieczna przystań dla członków zarządu
- Ryzyko poniesienia odpowiedzialności odszkodowawczej przez członka zarządu spółki za nietrafioną decyzję biznesową, w świetle nowych przepisów, może zostać zasadniczo ograniczone w sytuacji, gdy członek zarządu zadba o uzyskanie opinii eksperckich przed podjęciem wspomnianej decyzji. Takie opinie eksperckie będą formalnie przygotowywane na zlecenie spółki, a więc na jej koszt.
- mówi Robert Król, doktor nauk prawnych o specjalizacji prawo gospodarcze prywatne.
Zacznijmy jednak od początku. Po zmianach w przepisach działanie członka zarządu jest obecnie oceniane z perspektywy prawidłowości procesu, który doprowadził go do podjęcia danej decyzji biznesowej, a nie wyłącznie z perspektywy skutków tej decyzji.
Innymi słowy, to czy członek zarządu będzie odpowiadał swoim majątkiem za straty jakie przyniosła spółce jego decyzja biznesowa, będzie zależało od tego czy będzie można mu zarzucić, że podczas podejmowania decyzji nie zastosował odpowiedniej procedury zachowań. W ten sposób ostatecznie zerwano z odpowiedzialnością odszkodowawczą ponoszoną przez członka zarządu tylko z tego względu, że jego decyzja doprowadziła do strat po stronie spółki.
[fot. by drobotdean on Freepik]
● przy podejmowaniu decyzji postępowali lojalnie wobec spółki,
● przy podejmowaniu decyzji działali w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego.
Walor praktyczny zmian, czyli jak postępować krok po kroku
- Kluczem do skutecznego korzystania z tych zmian jest odpowiednie zabezpieczenie procesu podejmowania decyzji. Członkowie zarządów powinni opracować wewnętrzne procedury korzystania z opinii ekspertów czy udokumentowanie całego procesu decyzyjnego.
- tłumaczy wykładowca Uniwersytetu WSB Merito Chorzów.
A mówić bardziej szczegółowo: krokiem pierwszym jest opracowanie odpowiedniej wewnętrznej procedury podejmowania decyzji w spółce. W ten sposób członkowie zarządu jasno wskazują, iż działają starannie i lojalnie wobec spółki, według z góry ustalonych procedur. Wiele dużych spółek akcyjnych posiada taką procedurę.
Jeżeli wewnętrzna procedura przewiduje, że w danym typie działania biznesowego wskazane jest zaciągnięcie opinii eksperckiej, to członek zarządu powinien zlecić przygotowanie takiej opinii podmiotom zewnętrznym.
Kolejnym działaniem byłoby odpowiednie udokumentowanie procesu decyzyjnego (w szczególności odpowiednie zarchiwizowanie uzyskanych opinii ekspertów). Zarchiwizowanie uzyskanych opinii ekspertów powinno być dokonane w taki sposób, by członek zarządu mógł po nie sięgnąć także po zakończeniu swojej kadencji. Jest to o tyle istotne, że pozew spółki przeciwko członkowi zarządu o wypłatę odszkodowania najczęściej jest wnoszony już po tym, gdy członek zarządu przestał sprawować swoją funkcję.
Wreszcie, jeżeli opinie eksperckie aprobują podjęcie danej decyzji biznesowej, członek zarządu powinien ją podjąć, działając w celu maksymalizacji zysku i dochowując w ten sposób zasady corporate opportunity.
Wszystko w granicach prawa
Doktor nauk prawnych o specjalizacji prawo gospodarcze prywatne. Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie.
Skontaktuj się z nami: