Mobilność miejska odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu współczesnych miast. Związana jest z przemieszczaniem się ludzi, towarów i usług wewnątrz obszarów miejskich oraz między nimi. Dobra mobilność w miastach wpływa na poprawę jakości życia, zwiększenie efektywności gospodarczej, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i zmniejszenie natężenia ruchu na drogach.
Przyszłością mobilności miejskiej jest ograniczenie wykorzystania samochodów w mieście na krótkich dystansach (do 15 min.), zachęcanie do częstszego korzystania z komunikacji publicznej oraz zapewnienie alternatywnych środków transportu dla ludzi i przewożonych dóbr. Dzięki temu możemy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia w miastach, jednocześnie poprawiając jakość życia ich mieszkańców. Ideą, która w pełni wpisuje się we współczesne wyzwania związane z mobilnością miejską jest koncepcja miast 15-minutowych.
wskazuje dr hab. Jagienka Rześny-Cieplińska
Miasta 15-minutowe, czyli jakie?
- lepsza dostępność do usług,
- wzmacnianie społeczności lokalnych,
- wzrost liczby zielonych przestrzeni miejskich,
- zrównoważony transport,
- rozwój infrastruktury dla pieszych i rowerzystów,
- rozwój smart city i nowych technologii w planowaniu miejskim,
- rozwój zintegrowanych systemów transportowych.
Lepsza dostępność do usług jest głównym filarem koncepcji miast 15-minutowych. Odnosi się do założenia, iż wszystkie niezbędne usługi, takie jak szkoły, przedszkola, sklepy spożywcze, apteki, poczty, placówki medyczne, parki i przestrzenie rekreacyjne, powinny być łatwo dostępne w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania. To eliminuje konieczność długich podróży i zmniejsza zależność od samochodów
podkreśla ekspertka Uniwersytetu WSB Merito Gdynia
Po sąsiedzku i bliżej natury
Obraz autorstwa Freepik
Przyszłość miast 15-minutowych
1 United Nations, Department of Economic and Social Affairs, Population Divi[1]sion (2018). The World’s Cities in 2018—Data Booklet (ST/ESA/ SER.A/417).
Autorka artykułu
Skontaktuj się z nami: