W roku akademickim 2023/2024 na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku uruchomiony został nowy kierunek na jednolitych studiach magisterskich: fizjoterapia. To kolejny - po kosmetologii i dietetyce - kierunek z obszaru zdrowia, na który wciąż trwa rekrutacja.
Wydział Zdrowia Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, od tego roku uruchomił kształcenie na kierunku fizjoterapia. Według danych NFZ, czas oczekiwania na wizytę u fizjoterapeuty to ok. 300 dni. Zapotrzebowanie rynku na usługi fizjoterapeutów stale rośnie, szczególnie na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Przyczyn jest wiele, do najważniejszych należą postęp technologiczny, choroby cywilizacyjne, starzenie się społeczeństwa oraz zwiększenie świadomości wśród Polaków odnośnie zdrowia. Program kształcenia na kierunku fizjoterapia odzwierciedla aktualne potrzeby pacjentów oraz trendy rynkowe. Stawiamy na praktyczność kształcenia oraz współpracę ze specjalistycznymi jednostkami działającymi w obszarze fizjoterapii, takimi jak: szpitale, ośrodki zdrowia oraz niepubliczne centra medyczne. Uruchomienie tego kierunku jest kolejnym krokiem w rozwoju Wydziału Zdrowia, kształcącym studentów w obszarach nauk o zdrowiu"
mówi dr Adrianna Kilikowska, dziekan Wydziału Zdrowia.
- Wysoki popyt na specjalistów: W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu świadomości zdrowotnej, zapotrzebowanie na profesjonalnych fizjoterapeutów stale rośnie.
- Wszechstronność zawodu: Fizjoterapeuci pracują nie tylko w szpitalach i klinikach, ale także w placówkach opieki długoterminowej, prywatnych gabinetach, klubach sportowych i wielu innych miejscach. To zawód, który pozwala na wybór specjalizacji dostosowanej do własnych zainteresowań.
- Bezpośredni wpływ na zdrowie pacjentów: Praca fizjoterapeuty ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia pacjentów. Poprzez terapie, ćwiczenia i rehabilitację pomagają pacjentom powrócić do zdrowia po urazach, operacjach czy schorzeniach.
- Możliwość samorozwoju: Studia magisterskie z fizjoterapii otwierają drzwi do dalszego kształcenia i specjalizacji. Możesz stać się ekspertem w danej dziedzinie, np. pediatrii, neurologii czy ortopedii.