Już za kilka dni rusza kolejna edycja największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Oprócz wielu niezwykle interesujących filmów, jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń festiwalowych będzie debata pt. "Zaświaty na wyciągniecie ręki: jaka jest przyszłość algorytmicznej nieśmiertelności?".
Już w najbliższy piątek, 10 maja, rozpocznie się 21. ogólnopolski festiwal Millenium Docs Against Gravity. Na 10 dni Gdyńskie Centrum Filmowe zamieni się w świątynię kina dokumentalnego - czekają nas wyjątkowe pokazy filmowe poruszające wiele ciekawych, ważnych i intrygujących tematów. W trakcie wydarzenia miłośnicy kina będą mogli również wziąć udział w debacie na temat możliwości komunikowania się z awatarami nieżyjących osób oraz jej wpływu na nas.
Zaświaty na wyciagnięcie ręki
Jednym z filmów, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem, jest "Druga szansa" (oryg. "Eternal You"). Film porusza trudny i kontrowersyjny temat możliwości komunikowania się z awatarami nieżyjących osób oraz jego potencjalnego wpływu na nas. Firmy z Doliny Krzemowej od lat pracują nad technologiami umożliwiającymi interakcję z zmarłymi poprzez symulację ich zachowań. Głęboka ludzka potrzeba i marzenie nieśmiertelności zmienione zostają w produkt komercyjny. Bliscy mogą komunikować się poprzez chatbot, który symuluje zachowania i styl rozmowy osoby zmarłej.
Jednak czy algorytmiczna nieśmiertelność jest czymś dobrym?
Czy komunikowanie się z awatarem zmarłego jest dla nas bezpieczne?
Jakie mogą być konsekwencje dostępności takiej możliwości?
Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty Uniwersytetu WSB Merito, partnera festiwalu, pt. Zaświaty na wyciągniecie ręki: jaka jest przyszłość algorytmicznej nieśmiertelności?. Wydarzenie towarzyszyć będzie filmowi "Druga szansa", który będzie można obejrzeć w sobotę 11 maja o godzinie 17:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym.
W dyskusji udział wezmą eksperci z różnych dziedzin:
- Dominika Sowa-Klejna - psycholożka i psychotraumatolożka, certyfikowana przez Instytut Psychoterapii Zintegrowanej w Monachium oraz wykładowczyni na Uniwersytecie WSB Merito Gdynia. W pracy zawodowej pomaga m.in. osobom doświadczającym osobistych kryzysów, chcącym czerpać więcej satysfakcji z życia, a także pracuje z osobami, które doświadczyły trudnych wydarzeń losowych i straty.
- Marek Ożarowski - od wielu lat związany z biznesem i projektami informatycznymi. Współpracował z wieloma renomowanymi firmami, m.in. Optimus S.A., WP S.A., OptiX (Prokom), Asseco, Wasko, B3System. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie WSB Merito Gdynia.
- Marta Orańska-Szałomska - psycholożka i psychoterapeutka zrzeszona w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychodynamicznej. Aktywnie angażuje się w promowanie wiedzy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Interesuje się wpływem cyfryzacji na ludzką psychikę.
Dyskusję poprowadzi Łukasz Murawski, psycholog społeczny i wykładowca Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk i Gdynia.
Wartość i etyka algorytmicznej nieśmiertelności oraz jej implikacje dla społeczeństwa będą głównymi tematami, które zostaną poddane rozważaniu podczas debaty.
Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu, będzie możliwość obejrzenia transmisji live z debaty za pośrednictwem Facebooka Uniwersytetu WSB Merito Gdynia.