W jaki sposób przyroda leczy? Czego możemy się nauczyć od ptaków i jaką przyszłość wieszczy nam kino? Co z rewolucją energetyczną i zasobami wody na świecie? To tylko niektóre z tematów, które podejmą goście nowego cyklu Merito For Future na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższą środę, 16 października.
Merito For Future to platforma spotkań, poświęconych zagadnieniom przyszłości naszego świata z perspektywy ekologii, klimatu i kultury. Ich celem jest inspirowanie do działania na rzecz przyszłości, promowanie pozytywnych scenariuszy rozwoju i szukanie odpowiedzi na globalne problemy.
Do rozmów zaproszeni zostali eksperci, naukowcy, a także powszechnie rozpoznawalne osobowości – pisarze, publicyści, producenci filmowi oraz aktorzy – którzy zechcą zaprezentować swoją wiedzę ekspercką, swój punkt widzenia na zachodzące zmiany, a także podzielić się swoimi refleksjami, jak może wyglądać przyszłość. Wśród zaproszonych gości są laureat Pokojowej Nagrody Nobla Piotr Tryjanowski, reżyserka Ewa Ewart, pisarz i aktywista Jacek Karczewski, pisarz i publicysta Szymon Opryszek, badacz megatrendów, autor książek o energetyce Marcin Popkiewicz oraz aktor filmowy i teatralny Adam Woronowicz.
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu, tworząc projekt MFF, chce być instytucją krzewiącą nowe idee dla ekologii i zrównoważonego rozwoju, a także otwierać się na nowe wyzwania.
Spotkania odbywać się będą w środy od 16 października do 20 listopada 2024 r., o godzinie 17:00, w auli Uniwersytetu WSB Merito (budynek CP), przy ul. Ratajczaka 5/7 w Poznaniu.
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny, a udział mogą wziąć zarówno studenci, jak i pracownicy naukowi Uniwersytetu, a także wszyscy mieszkańcy Poznania i okolic. Merito For Future to szansa na udział w inspirujących rozmowach o tym, jak można wpływać na przyszłość w obliczu współczesnych wyzwań związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: Merito For Future.
Program spotkań:
- 16 października 2024, 17:00 – „W jaki sposób przyroda leczy?”. Gość: Piotr Tryjanowski, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, członek Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu IPCC, naukowiec, pisarz. Prowadzenie: Alicja Dec, Radio Emaus
- 23 października 2024, 17:00 – „Czego ludzie mogą nauczyć się od ptaków?”. Gość: Jacek Karczewski, pisarz, aktywista organizacji „Niech Żyją!”, popularyzator ochrony ptaków. Prowadzenie: Alicja Dec (Radio Emaus) i Radosław Nawrot (Interia)
- 30 października 2024, 17:00 – „Czy doczekamy czasów ‘ostatniej kropli’?”. Gość: Ewa Ewart, reżyserka, producentka filmowa, autorka filmu „Do ostatniej kropli”. Prowadzenie: Alicja Dec, Radio Emaus
- 6 listopada 2024, 17:00 – „Kryzys wodny, kryzys cywilizacji”. Gość: Szymon Opryszek, dziennikarz, pisarz, publicysta, założyciel bloga IntoAmericas. Prowadzenie: Tomasz Szwarc (Twórcze Horyzonty) i Krzysztof Mączkowski, Uniwersytet WSB Merito
- 13 listopada 2024, 17:00 – „Czy w Polsce rzeczywiście jest potrzebna rewolucja energetyczna?”. Gość: Marcin Popkiewicz, badacz megatrendów, autor książek o energetyce, popularyzator zagadnień zmian klimatycznych. Prowadzenie: Radosław Szczerbowski, Politechnika Poznańska
- 20 listopada 2024, 17:00 – „O jakiej przyszłości wieszczy kino?”. Gość: Adam Woronowicz, aktor filmowy i teatralny. Prowadzenie: Tomasz Szwarc, Twórcze Horyzonty
O Uniwersytecie WSB Merito Poznań (wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa)
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu, założony w 1994 roku jako Wyższa Szkoła Bankowa, kształci ponad 14 tys. studentów na trzech wydziałach: w Poznaniu, Chorzowie i Szczecinie. Od lat jest najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną w Wielkopolsce i zajmuje 1. miejsce w regionalnym rankingu „Perspektyw”. Uniwersytet posiada międzynarodowe akredytacje ACCA, IACBE, IPMA Polska oraz jest członkiem prestiżowej organizacji AACSB.
Uniwersytet WSB Merito należy do największej grupy uczelni niepublicznych w Polsce, która działa w 11 miastach (Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu). Uczelnie oferują studia I i II stopnia, podyplomowe oraz MBA i kształcą dziś niemal 100 tys. studentów.
Merito wyraża praktyczność, przyjazność, nowoczesność, dostępność i uniwersalność. Nawiązuje znaczeniowo do meritum, które kojarzy się z charakterystycznym dla uczelni pragmatyzmem i skutecznym działaniem. Nowa nazwa podkreśla również szeroką ofertę i praktyczny charakter studiów. Uniwersytety WSB Merito są pragmatyczne, od zawsze dalekie od teoretyzowania, stawiają na praktyczną wiedzę.