Zmienne oprocentowanie kredytów złotowych, które opiera się na wskaźniku WIBOR, staje się coraz bardziej kontrowersyjnym tematem. W obliczu rosnących stóp procentowych oraz zmieniającej się sytuacji na rynku, wielu kredytobiorców zaczyna zastanawiać się, czy mają podstawy do zakwestionowania postanowień umowy dotyczących oprocentowania. Czy kredyty złotówkowe podzielą los tzw. kredytów „frankowych” a sądy w Polsce zaczną ustalać ich nieważność lub „odwiborowanie”?
Czym jest WIBOR?
Co można zakwestionować w umowach kredytu złotówkowego opartych na oprocentowaniu ustalanym przy zastosowaniu wskaźnika WIBOR?
- do 29 czerwca 2017 r. administratorem stawek WIBID i WIBOR było Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska - w przypadku, kredytów udzielonych do tej daty pojawiają się twierdzenia, że sposób ustalania WIBOR-u nie był zgodny z Rozporządzeniem BMR UE, a więc pozwalał bankom na dowolność w jego ustalaniu; a dopiero od 30 czerwca 2017 r. gdy administratorem WIBOR-u stał się GPW Benchmark S.A. sposób jego ustalania zaczął spełniać kryteria wynikające z ww. rozporządzenia.
- w zakresie samej procedury tj. że dane nie są odzwierciedleniem rzeczywistych transakcji, a wyłącznie deklaracji stawki oprocentowania, po jakiej największe banki byłyby skłonne pożyczyć środki pieniężne od innego banku na rynku międzybankowym.
Sytuacja roszczeń kredytobiorców w Sądach
Czy wobec tego banki nie mają się czego obawiać?
Prawo: Agnieszka Dudek
Ekspert w zakresie prawa konsumenckiego oraz prawa bankowego. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Radca prawny oraz wykładowca akademicki. Od 2021 r. związana z Uniwersytetem WS...
Czytaj więcej