Jak rozpoznać symptomy depresji, wzmocnić poczucie własnej wartości, radzić sobie z samotnością i bronić się przed manipulacją? Uniwersytet WSB Merito Chorzów przygotował wakacyjną ofertę warsztatów dla licealistów, kandydatów na studia psychologiczne oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem osobistym. Pierwsze zajęcia ruszają w poniedziałek 14 lipca.
Letnia Szkoła Psychologii to program edukacyjny skierowany do uczennic
i uczniów szkół ponadpodstawowych (16–19 lat) oraz tegorocznych maturzystów. Może wziąć w nim udział również każda osoba zainteresowana psychologią.
i uczniów szkół ponadpodstawowych (16–19 lat) oraz tegorocznych maturzystów. Może wziąć w nim udział również każda osoba zainteresowana psychologią.
Jego celem jest zwiększenie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego, w tym rosnącej liczby przypadków depresji, lęków czy wypalenia zawodowego wśród młodzieży i dorosłych. Problemy te stanowią dziś poważne wyzwanie społeczne. Poprzez zajęcia dotyczące emocji, stresu, zaburzeń psychicznych i profilaktyki, program odpowiada na potrzebę edukacji psychologicznej i promocji zdrowia psychicznego. Długofalowo może się to przyczynić do ograniczenia kosztów społecznych i systemowych związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych.
Zajęcia będą się odbywać dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy o godz. 10.00 – od 14 lipca do 28 sierpnia. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak radzić sobie ze stresem, czym różni się praca psychologa, psychiatry i psychoterapeuty (kto diagnozuje, kto wypisuje leki, kto prowadzi terapię), jak zaprzyjaźnić się z drugą osobą i rozumieć samotność, jak nasze myślenie o sobie wpływa na decyzje i codzienne życie, jak rozpoznawać i odpierać manipulację. Zajęcia poprowadzą psycholodzy i wykładowcy uczelni.
Spotkania będą się odbywać w kampusie uniwersytetu, przy ul. Sportowej 29 w Chorzowie – w salach dydaktycznych lub na terenie uczelnianego parku (w zależności od pogody). Przewidziano 10 spotkań, z których każde potrwa około 1,5 godziny i będzie łączyło wiedzę teoretyczną z ćwiczeniem praktycznych umiejętności.
Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny. Zapisy odbywają się za pośrednictwem formularza. Pełny harmonogram i tematy zajęć znajdują się na stronie internetowej uczelni.
Projekt został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”.