Kandydaci wybierają studia filologiczne myśląc o stabilnej sytuacji zawodowej. Myślą o bezpieczeństwie, które może im zapewnić wykonywanie zawodu nauczyciela. Jest to jak najbardziej słuszne podejście, przecież stabilność zawodowa to ważna sprawa. Dlatego też wielu filologów po ukończeniu studiów filologicznych I stopnia wybiera podyplomowe studium pedagogiczne dające im uprawnienie do nauczania języka obcego w państwowych szkołach podstawowych i przedszkolach.
Na szczęście Filologia to studia, na których poznajemy język obcy bardzo precyzyjnie, nie tylko jako językoznawcy, przyszli nauczyciele, ale i trenerzy językowi pracujący w firmach oraz korporacjach. Po ukończeniu studiów umiemy omawiać zagadnienia językowe na różnych poziomach opisu językowego – począwszy od fonetyki i wymowy, poprzez leksykę i budowę zdania, aż znaczenia słów i przekazu metaforycznego. Poznajemy społeczne i zawodowe odmiany języka pozwalające na porozumiewanie się po angielsku w różnych sytuacjach życiowych i w środowisku firmowym oraz korporacyjnym, gdzie kontakty biznesowe są prowadzone na całym świecie.
Znajomość geograficznych odmian języka pozwala na sprawne porozumiewanie się z Australijczykami, Hindusami, Amerykanami i Afrykanerami.
Przedmioty językoznawcze mają przekaz praktyczny. Uczymy jak efektywnie tworzyć komunikat marketingowy lub przekaz reklamowy. Na fonetyce poznają transkrypcję fonetyczną, której znajomość to rzadka i cenna umiejętność szczególnie ceniona przez firmy IT produkujące syntezatory mowy. Tacy specjaliści są poszukiwani na rynku pracy.
WSB Gdańsk/Gdynia
Absolwent filologii nie musi więc być zawsze tylko i wyłącznie nauczycielem. Może wybrać ścieżkę kariery związaną ze światem biznesu. Jego atutem będzie ponadprzeciętna znajomość języka, która otworzy mu wiele możliwości rozwoju zawodowego oraz wysokie umiejętności analityczne. Firmy i korporacje wiedzą, że nauka języka to długotrwały proces, szybciej można nauczyć się podstaw marketingu , logistyki czy finansów. Warto więc postawić na pracownika , którego atutem jest prawdziwie dogłębna znajomość języka. Spraw biznesowych można się przyuczyć dość szybko. W dzisiejszych czasach filologia powinna brać pod uwagę wymogi i oczekiwania rynku pracy. Nasza filologia jest właśnie taka.
WSB Gdańsk/Gdynia
Nasza misja to maximum praktyki , minimum teorii. Chcemy też aby absolwenci Filologii operowali dwoma językami po ukończeniu studiów licencjackich.
Badania wykazały, że ludzie sprawnie operujący językami obcymi zarabiają dwa razy więcej niż pracownicy, którzy nie mówią w językach obcych. Filolog może więc być sprawnym biznesmenem, jeśli wybierze taką ścieżkę rozwoju zawodowego.
Autorem artykułu jest dr Andrzej Kołłątaj, ekspert WSB, menadżer kierunku Filologia Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku