W najbliższą sobotę w pałacu w Goczanowie odbędzie się wykład otwarty dra hab. Romualda Łuczyńskiego, prof. WSB we Wrocławiu na temat pałaców i dworów ziemi kłodzkiej. Wstęp na spotkanie jest otwarty.
Odwiedziny Gorzanowa i zwiedzenie kompleksu pałacowo-parkowego to zarówno rekreacyjna propozycja na słoneczny weekend, jak i okazja do spotkania z historią oraz opowieścią o zabytkach Dolnego Śląska.
Wykład pt. „Pałace i dwory ziemi kłodzkiej po II wojnie światowej” poprowadzi dr hab. Romuald Łuczyński, prof. WSB we Wrocławiu. Spotkanie odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. o godz. 17:00 w pałacu w Gorzanowie, położonym niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne a wstęp otwarty.
Spotkanie będzie miało formę barwnej opowieści przeplatanej odczytywaniem archiwalnych dokumentów oraz oryginalnych not prasowych poświęconych poszczególnym zabytkom, które publikowane były w gazetach w okresie powojennym i współcześnie. Wykład poświęcony zostanie losom pałaców i dworów znajdujących się na ziemi kłodzkiej, zaprezentowane zostaną największe skarby architektury.
Przy okazji spotkania będzie można nabyć najnowszą książkę Romualda Łuczyńskiego pt. „Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach polskich. Sudety Wschodnie i Przedgórze Sudeckie”.
Organizatorem spotkania jest Fundacja Pałac Gorzanów, której celem jest ochrona i restauracja założenia pałacowo – parkowego w Gorzanowie. Więcej informacji dostępnych jest na profilu Fundacji na Facebooku: https://www.facebook.com/FundacjaPalacGorzanow/.
Autor książek o dolnośląskich zamkach i rezydencjach
Dr hab. Romuald Łuczyński jest wrocławianinem, profesorem nadzwyczajnym i dyrektorem Instytutu Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz członkiem Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego. Studiował prawo i historię, zajmuje się dziejami Dolnego Śląska. Od marca 2001 r. jest redaktorem naczelny ogólnopolskiego miesięcznika „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia”. Autor książek o tematyce dolnośląskiej, publikował artykuły w czasopismach naukowych i pseudonaukowych. Organizator wystaw dawnej książki, grafiki i ekslibrisów oraz wystaw fotograficznych przedstawiających dolnośląskie rezydencje i sudeckie krajobrazy.