Student kierunku informatyka WSB w Gdańsku obronił pracę inżynierską, będąc w domu przed monitorem swojego komputera. Za pośrednictwem platformy Google Meets połączył się z komisją i obronił tytuł inżyniera. To pierwsza taka wideoobrona w historii trójmiejskich uczelni.
Realizacja obron w trybie online nie różni się proceduralnie od klasycznej obrony. Wszyscy zainteresowani logują się do platformy w wyznaczonym terminie. Komisja pojawia się kilka minut wcześniej, aby dograć kwestie formalne. Jako promotor pierwszej obronionej pracy w trybie online, przede wszystkim zwracam uwagę na merytoryczne przygotowanie studenta oraz na to, by odpowiedzi udzielane na zadane pytania, były wyczerpujące. Nie było problemów z połączeniem, zarówno dźwięk jak i obraz były dobrej jakości. Student omówił swoją pracę dyplomową, ale była również możliwość jej zaprezentowania na ekranie współdzielonym. Obrona miała tą samą rangę i powagę jak przy spotkaniach bezpośrednich. Jedynym odczuwalnym brakiem jest możliwość uścisku dłoni przy składaniu gratulacji. Niemniej bardzo się cieszyłam z wypromowania online mojego studenta! Duma i radość takie same.
mówi dr inż. Irena Bach-Dąbrowska, promotor pierwszej obrony online, WSB w Gdańsku
Jest! Udało się! Pomimo obawy odwołania obrony mojej pracy dyplomowej z powodu koronowirusa, obroniłem się i dołączyłem do grona inżynierów. Nie ukrywam, że obawiałem się, przeprowadzenia egzaminu w formie zdalnej. Pracuje w branży IT i doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, iż platformy są teraz mocno obciążone. Ponadto pojawiały się najprostsze pytania, z cyklu: Jak się ubrać? Mam stać, czy siedzieć? Czy słuchawki nauszne będą odpowiednie w tej sytuacji? Jak się ubrać? Tyle pytań, którymi teraz już wiem, że nie potrzebnie się przejmowałem. Moja obrona odbyła się na platformie google meets, nie wymaga ona żadnej instalacji, dwa kliknięcia i byłem już podłączony. Uśmiechnięte, znajome twarze komisji egzaminacyjnej, wpłynęły na mnie uspokajająco, a słowa "witamy, no to jesteśmy już w komplecie", zdecydowanie rozluźniły atmosferę. Pozostałym studentom z WSB, którzy w najbliższych dniach przystąpią do obrony online, mogę powiedzieć, iż nie jest to takie stresujące jak się wydaje. Dacie radę! Mojej uczelni dziękuję za taką możliwość. Jestem już inżynierem i nie muszę czekać na rozwój wypadków w kraju.
inż. Grzegorz Kowalik, absolwent kierunku Informatyka, WSB w Gdyni
inż. Grzegorz Kowalik, absolwent kierunku Informatyka WSB w Gdyni
Zdaję sobie sprawę, że dla studentów podchodzących do obron dużym obciążeniem jest stres, dlatego staram się zadbać o przyjazną atmosferę. Jako przewodniczący komisji z uśmiechem i otwartą postawą witam każdą kolejną broniącą się osobę. To działa także, podczas spotkań online. Zależy mi by niewidzialna bariera hierarchii nie krępowała studentów i by wykorzystali ten moment za unikalną możliwość zaprezentowania się z najlepszej strony – naturalnie wykazując się zdobytymi kwalifikacjami. Szczególnie ważny jest finalny akord obrony – gdy ogłaszam jej wynik. To jest ten moment, gdy emocje studentów sięgają zenitu i najwłaściwszy, by im oraz promotorom pogratulować i zachęcić do dalszego rozwoju.
dr hab. Artur Kozłowski, prof. WSB, przewodniczący komisji pierwszej obrony online WSB w Gdańsku