Videokonferencje z wykładowcami, zajęcia jogi czy start rekrutacji na studia. Życie studenckie, zawodowe i towarzyskie toczą się teraz online. Minął ponad miesiąc, odkąd Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie rozpoczęła nauczanie w trybie zdalnym. Był to czas intensywnej pracy nie tylko dla wykładowców, ale i samych studentów.
Zamiast wykładu na auli - videokonferncja, natomiast sala ćwiczeń została zamieniona na domowy fotel. Stan epidemiczny spowodowany koronawirusem zmienił nasze codzienne życie. Zmiany te dotknęły również uczelnie wyższe, które w ekspresowym tempie musiały przenieść kształcenie do sieci.
- Obecnie prawie wszystkie przedmioty są realizowane dwutorowo – w sposób synchroniczny i asynchroniczny, co z jednej strony pozwala na bieżącą wymianę myśli i kontakt na linii student-nauczyciel akademicki, a z drugiej daje studentowi możliwość uczenia się w czasie dla niego dogodnym – tłumaczy dr Beata Gdak, prodziekan ds. studentów w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.
Taka forma zajęć pozwala zachować stały kontakt studentów z nauczycielami akademickimi, pozwala także na wymianę myśli i interakcję, która obecnie jest bardzo cenna - szczególnie teraz, gdy nie ma możliwości spotkania się w murach uczelni.
Wideokonferencje dają okazję do zaproszenia wyjątkowych gości. Na przykład na zajęciach z wirtualizacji handlu, które są prowadzone przez dr. hab. Michała Kucię, studenci kierunku marketing i sprzedaż spotkali się z Marcinem Wyrostkiem. Artysta zagrał nie tylko koncert, ale i odpowiedział na pytania studentów związane z wykorzystaniem Internetu w promocji i sprzedaży w branży muzycznej.
#Pracujęonline
Zmiany dotknęły nie tylko studentów, ale i pracowników uczelni – w tym dziekanatu, biura karier czy biblioteki. Wszystkie te działy pracują teraz w trybie zdalnym, a studenci mogą się z nimi kontaktować za pośrednictwem telefonu lub maila.
Aby ułatwić samodzielną naukę w domu, pracownicy biblioteki przygotowali dla studentów przewodnik po elektronicznych zasobach. Jest to swego rodzaju „ściągawka”, która dopasowana jest do każdego kierunku.
Coś dla ciała i dla ducha
Aby złapać trochę oddechu od nauki i otaczającej nas codzienności, szkoła zorganizowała zajęcia jogi w formie online. Lekcje prowadzi instruktor Mateusz Stańczak, fizjoterapeuta z 20-letnim doświadczeniem. Zajęcia odbywają się regularnie dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i czwartek. Sama inicjatywa to nie tylko propagowanie zdrowego trybu życia. To także zachęta do pozostania w domu bez jednoczesnego rezygnowania z aktywności fizycznej. Aktywności, która pomaga nam zachować balans.
Rekrutacja - czas start!
Chorzowska uczelnia ruszyła z rekrutacją zgodnie z planem, a tegoroczni absolwenci szkół średnich mogą aplikować na studia. Wszyscy kandydaci mogą składać dokumenty w bezpieczny sposób, bez wychodzenia z domu.
- Rekrutacja na studia trwa, wszystkie zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną. Internet daje nam wiele możliwości, dzięki czemu jesteśmy w ciągłym kontakcie. Zarówno telefonicznym, jak i mailowym– tłumaczy Katarzyna Furtacz, kierownik Biura Rekrutacji.
Po powrocie do ,,normalności” każdy z kandydatów w dogodnym dla siebie terminie będzie mógł osobiście dostarczyć na uczelnie wymagane dokumenty oraz rozpocząć studia.
- Praca w Biurze Rekrutacji została tak zorganizowana, aby każdy kandydat miał możliwość zostać przyjętym na studia i mógł się cieszyć z możliwości studiowania – dodaje Katarzyna Furtacz.
Teraz czas na kolejne wyzwania
W zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja związana z koronawirusem – uczelnia przygotowuje się na różne scenariusze.
- Przed nami sesja egzaminacyjna i obrony. Jeśli okres zawieszenia działalności dydaktycznej uczelni wyższych zostanie przedłużony, jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia sesji zaliczeniowej i obron w sposób zdalny. Procedury są przygotowane. Obecnie przystępujemy do szkoleń studentów, którzy do e-obron przystąpią jako pierwsi – tłumaczy dr Beata Gdak.