Dzień Kobiet to święto obchodzone od 1910 roku. W Polsce szczególnie popularne było w czasach PRL-u. Kiedyś kobiety otrzymywały goździki, dziś najczęściej są to tulipany, róże i drobne upominki. W Dniu Kobiet chciałabym zwrócić uwagę na problemy i wyzwania, które stoją przed kobietami, i które dziś, w XXI wieku, wciąż są aktualne. Czego należy życzyć współczesnym Kobietom?
1) Równego traktowania w miejscu pracy
Możliwości awansu, oceniania przez pryzmat wiedzy i umiejętności (a nie np. wyglądu), takich samych wynagrodzeń jakie za tą samą pracę otrzymują mężczyźni. Chociaż to postulat głośno zgłaszany i deklarowany od wielu lat, to pomimo ich upływu ten problem wciąż jest aktualny – nie tylko w Polsce, ale również w skali światowej. Dotyka różnych branż, a przykładem może być głośny skandal, który w ostatnich tygodniach wstrząsnął przemysłem filmowym i telewizyjnym w Stanach Zjednoczonych. Wynagrodzenia aktorek są nieporównywalnie niższe niż wynagrodzenia aktorów – i to za udział w tych samych filmach. Godnym pochwały przykładem w zakresie dbania o równość płac może być Islandia, w której od 1 stycznia br. obowiązuje ustawa zakazująca dyskryminacji finansowej. Luka płacowa ma zostać zlikwidowana do 2022 roku. Oby to rozwiązanie stało się inspiracją dla innych krajów.
2) Wsparcia w prowadzeniu domu
Chociaż wiele kobiet jest dziś aktywnych zawodowo, na takich samych zasadach jak mężczyźni, to wciąż oczekiwania społeczne są takie, aby to one w pełni odpowiadały za prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. Trudno jednak w pojedynkę temu sprostać, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne wsparcie ze strony partnera i bliskich oraz podział obowiązków domowych.
3) Możliwości decydowania o sobie
Różne środowiska wywierają na kobietach coraz większą presję. Część uważając, że kobiety powinny być aktywne zawodowo i robić karierę, a część wręcz przeciwnie – że powinny skupiać się na wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu. Tymczasem każda kobieta powinna mieć prawo do samodzielnego podjęcia takiej decyzji i niezależnie od tego, jaki byłby jej wybór, to nie powinien on podlegać ocenie. Każda z nas jest tak samo wartościowa. Pamiętajmy też, że czasem do podjęcia pewnych decyzji zmusza nas określona sytuacja życiowa.
4) Prawa do głośnego mówienia o swoich problemach
Przemoc seksualna, fizyczna i psychiczna to wciąż temat zamiatany pod dywan lub traktowany w lekceważący sposób. Mówi się o „niewinnych żartach” czy „końskich zalotach”. Tymczasem akcja #metoo pokazała, że skala problemu jest przerażająca. Niestety, wciąż wiele kobiet czuje się winnych przemocy jakiej doświadczają, żyjąc w poczuciu, że to one ją sprowokowały. Ile aktów przemocy nie jest w ogóle ujawnianych? W Dniu Kobiet należy życzyć Kobietom odwagi w głośnym mówieniu o swoich problemach i tematach tabu, przekraczania granicy strachu, asertywności i wsparcia ze strony otoczenia. Bo łatwiej walczyć z problemami, kiedy jesteśmy poważnie traktowane oraz kiedy mamy wsparcie bliskich.
5) Czasu dla siebie
Czasem nasza doba powinna mieć 48 godzin, chociaż pewnie i tak ze wszystkim byśmy nie zdążyły. Często jest tak, że po wyczerpującym dniu w pracy, gotowaniu obiadu, praniu, sprzątaniu, odrabianiu lekcji i opiece nad dziećmi jedyne na co mamy siłę to… położyć się spać. Dlatego Kobietom należy życzyć chwili dla siebie – na kawę z przyjaciółką, wyjście do kina, gorącą kąpiel, poczytanie książki czy inną formę relaksu. W końcu szczęśliwa kobieta to lepsza mama, lepszy partner i lepszy pracownik.
dr Małgorzata Kluska-Nowicka
Wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu
Wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu
O autorce:
Dr Małgorzata Kluska-Nowicka doświadczenie zawodowe zdobyła pracując dla dwóch prestiżowych firm w Polsce - pierwszej z branży finansowej, drugiej z branży edukacyjnej. Od kilku lat jest Wicekanclerzem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, gdzie odpowiada za całość zadań związanych z kompleksowym zarządzaniem wydziałem. Jak sama mówi jej praca polega na dostarczaniu benefitów studentom, jak i udziałowcom. Jej misją życiową jest udowadnianie, że podnoszenie standardów własnych i organizacji prowadzi do osiągania założonych celów osobistych i firmowych, bo przecież każdego dnia, a nawet w każdej godzinie istnieją nowe wyzwania z którymi trzeba się zmierzyć, nowe problemy do rozwiązania.
Jako wykładowca biznesowy i akademicki, w swoim autorskim cyklu „Przywództwo Kobiet” inspiruje kobiety do rozwoju, do autopromocji i sięgania po najwyższe stanowiska w firmach. W czasie wolnym prócz spędzania czasu z mężem i dwójką synów, zrzuca szpilki i aktywnie uprawia kolarstwo szosowe.
Jako wykładowca biznesowy i akademicki, w swoim autorskim cyklu „Przywództwo Kobiet” inspiruje kobiety do rozwoju, do autopromocji i sięgania po najwyższe stanowiska w firmach. W czasie wolnym prócz spędzania czasu z mężem i dwójką synów, zrzuca szpilki i aktywnie uprawia kolarstwo szosowe.