Relacje między pokoleniami Z i X dotyczą zmian zachodzących w społeczeństwie. Te dwie generacje często mają różne funkcje w pracy, życie codzienne i wartości. Konflikty pomiędzy nimi często pojawiają się z ich oczywistymi perspektywami. Co jednak zrobić, aby stworzyć dobre i wartościowe wyzwanie między pokoleniami?
Czy tak jest w rzeczywistości?
Generacja X hołduje wartościom zgoła odmiennym. Wychowani w czasach komunizmu w Polsce, wiedzą, co to znaczy żyć w iście siermiężnych warunkach, ciężko pracować na realizację swoich celów oraz odmawiać sobie natychmiastowych przyjemności czy wydatków, aby zyskać coś większego w przyszłości. Do dziś dla tego pokolenia ważnymi motywatorami są te finansowe, a przecież są to osoby z 20-30-letnim stażem zawodowym!
wskazuje dr Renata Leśniak, ekspertka Uniwersytetu WSB Merito Gdynia badająca różnice międzypokoleniowe
Czy Zetki doceniają to poświęcenie?
Pokolenie Z (jak każde kolejne na tym etapie życia) w naturalny sposób podważa schematy ważne dla Iksów, szukając swojego sposobu na szczęśliwe i spełnione życie. Chce być wysłuchane z uważnością i cierpliwie. Tak, aby jego racje i przekonania zostały potraktowane poważnie i wzięte pod uwagę. Wielu przedstawicieli generacji Z uważa niestety, że dialogu z Iksami nawet nie ma co zaczynać. Bo nie chcą słuchać, bo są uparte, bo uważają, że wiedzą lepiej, bo są starsze, mądrzejsze i bardziej doświadczone.
podkreśla dr Leśniak
W jaki sposób budować wartościowe relacje międzypokoleniowe?
Autorka artykułu
Wykorzystane źródła:
[1] J. M. Twenge, Pokolenia. Prawdziwe różnice między pokoleniami X, Y, Z, baby boomersami i cichym pokoleniem oraz co one oznaczają dla przyszłości zachodniego świata, Wyd. Smak słowa, Sopot 2024, s. 179.
[2] R. Leśniak, opracowanie własne na podstawie prowadzonych badań nad pokoleniem Z, 2024.
[3] R. Leśniak, Motywowanie pracowników sektora bankowego w świetle przynależności pokoleniowej, Wyd. CeDeWu, Warszawa 2022, s. 164.