Ponad 350 osób uczestniczyło w tegorocznym Kongresie Firm Rodzinnych, który odbył się 7 czerwca. Wydarzenie integruje dolnośląskich przedsiębiorców, promuje polskie marki oraz popularyzuje wiedzę o firmach rodzinnych.
W tym roku wybrzmiał wątek regionalności, o którym coraz częściej się mówi w kontekście łańcuchów dostaw, które powinny być już nie tylko tanie, ale przede wszystkim bezpieczne. Okazuje się, że firmy rodzinne są w tym obszarze niezastąpionym partnerem biznesowym, ponieważ pozwalają na skrócenie łańcucha dostaw a ich właściciele własnym nazwiskiem gwarantują rzetelność. Poza tym silnie identyfikują się ze swoim regionem, a w szerszym ujęciu współpraca z nimi powoduje zatrzymanie kapitału w kraju, co przekłada się na wsparcie rynku lokalnego
relacjonuje dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB, inicjator Kongresu Firm Rodzinnych.
Sukcesja to zmiana wewnątrz organizacji. Polskie firmy rodzinne, których wiele było zakładanych 30-40 lat temu, są obecnie na etapie przekazywania sterów przez starsze pokolenie młodszemu. Dotychczasowe ujęcie tematu sukcesji było związane z perspektywą seniora, który zastanawiał się czy to już czas na ustąpienie, czy dzieci będą chciały przejąć firmę, czy sobie z tym poradzą. Były to niejako dylematy polskich przedsiębiorców w fazie przed sukcesyjnej, która w wielu firmach przeszła już w fazę sukcesji, czyli objęcia zarządzania firmą przez kolejne pokolenie właścicieli. I okazuje się, że przedsiębiorcy są znowu na nowym etapie – sukcesorzy są ambitni, chcą udowodnić rodzicom, że zostali słusznie wybrani do powierzonych im ról w firmie, niejednokrotnie muszą podnieść swoje kompetencje, mają też oczekiwania. To nowe otwarcie w obszarze prowadzenia firmy rodzinnej, bo słyszymy tu już dwa partnerskie głosy – seniora i jego następcy
mówi dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB.
- Henryk Orfinger założyciel firmy Dr Irena Eris – nagrodzony w kategorii "Działalność na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości rodzinnej",
- Szynaka Meble – firma nagrodzona w kategorii "System promocji rodzinnego charakteru własnej firmy", która w tym roku obchodzi jubileusz 65 lat działalności. Nagrodę odebrała Alina Szynaka i Aleksandra Szynaka, współwłaścicielki firmy.
Henryk Orfinger, współzałożyciel firmy Dr Irena Eris, laureat Konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej w kategorii Działalność na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości rodzinnej.
Gala Konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej. Od lewej: Michał Łuczak prezes zarządu Mercedes-Benz Grupa Wróbel i członek kapituły konkursu, Dominika Wajnert sukcesorka w Wajnert Meble i ambasadorka Kongresu Firm Rodzinnych, Dariusz Bednarski z Grant Thornton członek kapituły konkursu, dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB przewodniczący kapituły konkursu, wyróżnieni w konkursie: Maciej Siejka współwłaściciel firmy Massi, Mateusz Grabowski właściciel Karty Grabowski, Barbara i Kamil Stelmach właściciele Eterno, zwycięzcy w konkursie Alina i Aleksandra Szynaka współwłaścicielki Szynaka Meble i Henryk Orfinger współzałożyciel firmy Dr Irena Eris.
Kongres Firm Rodzinnych to święto dolnośląskich firm rodzinnych. Przedsiębiorcy chętnie mówią o swoich doświadczeniach i planach, chcą dzielić się pomysłami. Przygotowując tematykę tegorocznego Kongresu, zapytaliśmy przedsiębiorców o czym chcą rozmawiać. Były to podatki, inflacja, pojawiające się nowe trendy i sukcesja. I o tych zagadnieniach rozmawialiśmy podczas 5. Kongresu Firm Rodzinnych. Nowością była strefa prezentacji dolnośląskich produktów. Mam nadzieję, że odpowiedzieliśmy na potrzeby dolnośląskich firm
mówi Dominika Cebrat, dyrektor Biura Wsparcia Biznesu z Regionalnego Oddziału Detalicznego we Wrocławiu PKO Banku Polskiego.
Sesja plenarna "Życie zaczyna się po sukcesji ‒ wyzwania dla sukcesorów, seniorów, pracowników i otoczenia" prowadzona przez Małgorzatę Kuik i Maję Jabłońską z Grant Thornton z udziałem Agnieszki Blachetay prezes zarządu Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach, Eweliny Pisarczyk prezes zarządu firmy MP MAJSTER-POL i Radosława Kohuta Prezesa Elko-Bis.