Ponad 400 uczestników, emocjonujące dyskusje, wywiad z legendą polskiego sportu i biznesu Sobiesławem Zasadą, gala konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej oraz debata na temat najlepszych warunków do funkcjonowania biznesów rodzinnych. We Wrocławiu 6 czerwca odbył się Kongres Firm Rodzinnych, największe na Dolnym Śląsku i jedno z największych tego typu spotkań w kraju.
Uroczystego otwarcia kongresu dokonali wicemarszałkowie Województw Dolnośląskiego Grzegorz Macko i Marcin Krzyżanowski oraz Małgorzata Czerwińska dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP, sponsora strategicznego wydarzenia.
Od pierwszej edycji kongres jest wspólnym dziełem środowiska akademickiego, samorządowego i biznesowego. Jego idea powstawała na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu i przyciąga przedsiębiorców rodzinnych z całego kraju, a szczególnie Dolnego Śląska, gdzie szacuje się, że działa między 50 a 60 tys. firm rodzinnych z sektora mikro i małych przedsiębiorstw.
Podczas wydarzenia odbyły się sesje tematyczne i panele dyskusyjne poświęcone m.in. sukcesji, fundacji rodzinnej, trendom, współpracy, zrównoważonemu rozwojowi oraz energii przyszłości. Nowością była debata specjalna pt. „Przyszłość firm rodzinnych. Wystarczy nie przeszkadzać, czy należy wspierać” z udziałem przedstawicieli ogólnopolskich i dolnośląskich organizacji reprezentujących firmy rodzinne oraz przedsiębiorców.
Człowiek legenda
Sobiesław Zasada i Paweł Gołębski.
Konkurs promujący przedsiębiorczość
Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu w kategorii „System promocji rodzinnego charakteru własnej firmy” została firma Aflofarm, w imieniu której nagrodę odebrał Tomasz Jasiński, członek rady nadzorczej. Wyróżniono również pięć firm – Karty Grabowskiego, Doti, GT Trailers, Max Hemp oraz Renex. Wręczenie nagród poprowadziła Ewelina Pisarczyk, która sama jest przedstawicielką firmy rodzinnej.
W kategorii „Działalność na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości rodzinnej” kapituła nagrodziła Ministerstwo Rozwoju i Technologii za dwie przełomowe ustawy, które zmieniają rzeczywistość firm rodzinnych w obszarze sukcesji - ustawę o zarządzie sukcesyjnym oraz ustawę o fundacji rodzinnej. Dzięki pierwszej przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby fizyczne, będą mogły być przejęte przez sukcesorów po śmierci założyciela. Natomiast fundacja rodzinna pozwala na gromadzenie, kumulowanie i zarządzanie majątkiem rodzinnym, co umożliwi polskim przedsiębiorcom budowanie polskiego kapitału.
Nagrodę, statuetkę z motywem drzewa, które jest symbolem firm rodzinnych, odebrał wirtualnie podczas łączenia na żywo Grzegorz Płatek dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych, który brał czynny udział w przygotowaniu ustawy o fundacji rodzinnej.
W tej kategorii nagrodzona została również Maria Adamska redaktor naczelna „Magazynu Firm Rodzinnych Relacje” wydawanego przez Stowarzyszenie „Inicjatywa Firm Rodzinnych”, które jest obecnie największą organizacją reprezentującą środowisko firm rodzinnych w Polsce. Magazyn kierowany jest do przedsiębiorców i przez nich współtworzony, można go pobrać na stronie Stowarzyszenia.
W Kongresie Firm Rodzinnych wzięło udział ponad 400 uczestników. Wydarzenie odbyło się we Wrocławskim Centrum Kongresowym w kompleksie Hali Stulecia. Szczegółowe informacje o tym spotkaniu dostępne są na stronie: www.kfr.com.pl.