Na gruncie najnowszych regulacji w zakresie przepisów dotyczących prawa pracy czeka pracowników i pracodawców- wiele interesujących i zarazem istotnych zmian. Są one wyrazem unowocześniania i dostosowywania prawa do współczesnych realiów. Stanowią także realizację unijnych wytycznych dotyczących przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Możemy spodziewać się innowacji w zakresie rozkładu czasu pracy, urlopów i umów. Najbardziej intrygujące są jednak najnowsze zmiany w ramach kontroli trzeźwości pracowników oraz pracy zdalnej.
Praca zdalna
w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a zakładową organizacją związkową, w regulaminie bądź poprzez polecenie pracodawcy lub indywidualne porozumienie z pracownikiem.
- jest w ciąży, wychowuje dziecko, które nie ukończyło 4 roku życia,
- sprawuje opiekę nad innym członkiem rodziny bądź nad inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym,
- pracownik posiada orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także gdy pracownik jest rodzicem dziecka niepełnosprawnego.
- przeszkolenie pracownika w zakresie wykonywania pracy w formie zdalnej,
- zapewnienia niezbędnych materiałów i narzędzi służących do wykonywania takiej pracy oraz serwisowanie i instalacja wspomnianych narzędzi,
- pokrycie kosztów związanych z ich funkcjonowaniem, co obejmuje również uregulowanie kosztów zużycia energii elektrycznej,
- obowiązek informowania o dodatkowych warunkach zatrudnienia podczas zawierania umowy o pracę.
- stanów nadzwyczajnych bądź stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii,
- w okresie, w którym nie jest w stanie zapewnić bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu pracy z powodu działania siły wyższej (np. pożar, trzęsienie ziemi czy powódź).
- w przypadku określenia w przepisach wewnątrzzakładowych możliwości przeprowadzania kontroli trzeźwości,
- jeśli pracodawca nie wprowadzi zmian w przepisach wewnątrzzakładowych w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu.
Q&A- odpowiedzi na pytania nurtujące pracodawców i pracowników w związku ze zmianami w prawie pracy.
- Czy każdemu pracownikowi można zlecić wykonywanie pracy w formie zdalnej? W szczególnie uzasadnionych przypadkach (stany nadzwyczajne bądź brak możliwości zapewnienia bezpiecznych warunków pracy) pracodawca może zlecić każdemu swojemu pracownikowi wykonywanie pracy w formie zdalnej.
- Czy pracodawca może wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej w dowolnej formie? Czy może to być forma ustna?Wydanie takiego polecenia może nastąpić w formie ustnej. Jednak dla celów dowodowych „najbezpieczniej” jest przedstawić polecenie pisemnie – w formie elektronicznej bądź papierowej.
- Czy pracownik musi się zgodzić na wykonywanie pracy w formie zdalnej? Pracownik nie musi zgodzić się na wykonywanie pracy w formie zdalnej, jeśli nie ma do tego odpowiednich warunków lokalowych i technicznych.
- Czy pracodawca może nakazać pracownikowi powrót do biura? Tak, pracodawca będzie mógł cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Musi jednak dokonać tego z zachowaniem 2 dni wyprzedzenia (art. 6719 § 4 Kodeksu pracy po nowelizacji).
- W jaki sposób obliczyć ryczałt i zwrot kosztów zużycia energii elektrycznej powstałych podczas wykonywania pracy zdalnej przez pracownika? Podczas obliczeń należy uwzględnić przede wszystkim normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, ich ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych (tj. cena za prąd i łącze internetowe).
- Czy podczas wykonywania pracy zdalnej można przebywać za granicą? Takie rozwiązanie jest możliwe, jednakże tylko za zgodą pracodawcy i przy uprzednim uzgodnieniu z nim tej kwestii.
- Czy pracownicy różnych działów w jednej firmie mogą pracować w różnej formie, tj. jeden dział zdalnie, a drugi dział stacjonarnie? Tak. Może zdarzyć się tak w szczególności ze względu na inny rodzaj wykonywanej pracy i jej specyfikację, a nawet ze względu na charakterystykę poszczególnych stanowisk. Takie zachowanie pracodawcy nie ma znamion nierównego traktowania bądź dyskryminacji.
- Czy pracownik sam decyduje o godzinach pracy w formie zdalnej? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i naturą stosunku pracy, to pracodawca decyduje o organizacji pracy. To on, zatem decyduje, w jakich dniach i w jakich godzinach pracownik wykonuje pracę zdalnie.
Kontrola trzeźwości
- Czy można kontrolować trzeźwość osób na umowie B2B i umowie zlecenia? Tak, kontrola trzeźwości dotyczy zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy B2B.
- Czy można kontrolować trzeźwość pracowników podczas wykonywania pracy zdalnej? Przepisy regulujące pracę zdalną stanowią, że pracodawca może skontrolować pracownika pod względem ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pod kątem samego faktu wykonywania pracy. Natomiast przy założeniu, że pracodawca skonstruował w regulaminie obowiązek zachowania trzeźwości w czasie pracy, taka kontrola wydaje się być uzasadniona.
- Czy pracodawcy muszą wprowadzić kontrolę trzeźwości w swoich zakładach pracy? Na gruncie najnowszych przepisów nie powstaje obowiązek kontroli trzeźwości. Pracodawcom zostało przyznane uprawnienie do ich przeprowadzania.
- Czy można przeprowadzić kontrolę bez uregulowania jej zasad w regulaminie lub obwieszczeniu? Nie. Jeśli wystąpią u pracodawcy wątpliwości co do stanu trzeźwości jednego z jego pracowników, może on wezwać policję.