Gdy myślimy o babci to zazwyczaj widzimy starszą panią lepiącą pierogi, piekącą ciasto dla ukochanych wnuków lub robiącą na drutach. Dziadka wyobrażamy sobie w wygodnym fotelu, z ulubioną książką lub gazetą. Dzisiejsi emeryci coraz częściej jednak łamią te stereotypy. Trenując zumbę lub jogę, ucząc się języków, podróżując, skacząc ze spadochronem udowadniają, że życie po 60-tce też może być fajne.
Dla wielu osób, zawodowo aktywnych przez kilkadziesiąt lat, przejście na emeryturę może być trudnym momentem. Jesień życia zazwyczaj kojarzy się ze stagnacją i spokojem. Jednak współczesne babcie i dziadkowie coraz częściej przeczą tym schematom, aktywnie korzystając z czasu wolnego i realizując swoje marzenia.
Pozytywnych przykładów znaleźć można bardzo wiele. W 2014 roku w brytyjskiej edycji „Mam Talent” wystąpił duet Paddy & Nico. 80-letnia tancerka niezwykłym pokazem salsy, spektakularnymi figurami akrobatycznymi i sprawnością fizyczną mogłaby zawstydzić niejedną nastolatkę. Aleksander Doba w wieku 70 lat po raz trzeci przepłynął kajakiem Atlantyk. Najstarsza uczestniczka zajęć prowadzonych w ramach Uniwersytetu Każdego Wieku WSB w Poznaniu ukończyła 85. rok życia.
Niewiele potrzeba, by obawy związane z przejściem na emeryturę przekuć w aktywny i przyjemny okres życia. Coraz więcej uczelni oferuje atrakcyjne programy zajęć dla seniorów, pozwalające wciąż się kształcić i rozwijać. Można uczyć się obsługi komputera, języka obcego, wziąć udział w warsztatach fotograficznych lub zajęciach ze stylistką. Wolny czas i energię można poświęcić także na wolontariat. Życiowe doświadczenie i wiedza seniorów są nieocenionym wsparciem dla podopiecznych wielu organizacji i fundacji. Aktywne formy spędzania czasu wolnego i kontakt z innymi zapewniają także liczne stowarzyszenia senioralne.
- Rosnąca aktywność osób po 60. roku życia zdecydowanie cieszy. W zajęciach prowadzonych przez Uniwersytet Każdego Wieku Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu uczestniczy już ponad 700 osób. W tym roku dużą popularnością cieszą się nowe sekcje taneczne: tango argentyńskie i salsa latino solo. Z oferty sportowej seniorzy chętnie wybierają gimnastykę w wodzie. Niezmiennie od lat dużym zainteresowaniem cieszą się sekcje językowe. Z samego języka angielskiego mamy 8 grup, a są jeszcze grupy uczące się niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego – mówi dr Małgorzata Kluska-Nowicka, wicekanclerz WSB w Poznaniu.
W polskim społeczeństwie wciąż można się spotkać z przekonaniem, że w pewnym wieku określonych rzeczy robić już „nie wypada”. Wpadając w pułapkę takich stereotypów łatwo popaść w zły nastrój, poczucie osamotnienia, a nawet depresję. Tymczasem emerytura to doskonały okres na realizowanie siebie. Zwłaszcza jeśli wcześniej z powodu innych zobowiązań nie wystarczało już czasu i energii na spełnianie skrytych marzeń.
Trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna i psychiczna, czynny tryb życia, kontakt z innymi ludźmi pozytywnie wpływają na samopoczucie seniorów i pomagają dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Dlatego warto zachęcać nasze babcie i dziadków, nie tylko w dniu ich święta, do częstego wychodzenia z domu i aktywnego trybu życia.