Studiowanie to nie tylko nauka teorii czy powtarzanie zagadnień przed egzaminem. To także twórcza próba podejścia do tematów, których można uczyć się poprzez współpracę. Przekonali się o tym studenci psychologii z Uniwersytetu WSB Merito, którzy przeprowadzili serię eksperymentów.
Eksperymenty psychologiczne pozwalają na głębsze zrozumienie ludzkiego zachowania i procesów myślowych. W czerwcu członkowie Studenckiego Koła Psychologicznego SensitiveMinds przeprowadzili serię badań, dzięki którym mogli lepiej poznać, jak w praktyce wyglądają zagadnienia psychologii eksperymentalnej. W czasie swoich badań skupili się na tematyce kolorów.
- Jednym z najciekawszych aspektów przygotowywania eksperymentów jest element niewiadomej - niepewność, czy został on dobrze zaplanowany i technicznie poprawnie zrealizowany. Niewiadomą pozostaje także, jak zareagują na niego uczestnicy - mówi Izabela Bąkowska, członek SensitiveMinds.
Nad przebiegiem i metodologią badań czuwał dr Radosław Molenda, który sprawuje także opiekę merytoryczną nad kołem.
– Bardzo ważne są kwestie etyczne; należy zwracać uwagę, czy osobie badanej nie stanie się żadna krzywda w trakcie eksperymentu - podkreśla dr Radosław Molenda.
Aktywność to dobry start na przyszłość
Jak podkreślają studenci - to dopiero początek ich działań, które chcą zrealizować nie tylko na Uniwersytecie, ale również w przestrzeni miejskiej.
- Część z nas chce w przyszłości dalej rozwijać się w dziedzinie psychologii badawczej i eksperymentalnej. Myślimy o tym, by wyjść poza ramy naszego uniwersytetu, aby poznać różne środowiska badawcze – mówi Anastasiia Kovchenko z SensitiveMinds.
Dr Radosław Molenda podkreśla, że taka aktywność wśród studentów nie tylko odkrywa przed nimi kulisy tworzenia i realizacji eksperymentów psychologicznych, ale także przenosi ich naukę z poziomu teorii na grunt praktyki.
- Wykonywanie takich eksperymentów nie tylko pozwala na zdobycie wiedzy i zrozumienie danego zagadnienia, ale także uczy niezwykle ważnych zasad metodologii. Aby eksperyment miał sens, muszą być spełnione wszystkie zasady. Studenci wykazują inicjatywę i pasję, co jest kluczowe dla ich rozwoju naukowego - tłumaczy dr Radosław Molenda.