Młodzi ludzie pytani o to, co brali pod uwagę, wybierając obecny kierunek studiów, najczęściej wskazują na swoje zainteresowania (53%), część z nich równocześnie kierowała się pasją i szansami, jakie daje im na rynku pracy określona specjalizacja. Dopiero na trzecim miejscu wśród wskazań pojawia się możliwość znalezienia po studiach dobrze płatnej pracy – tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Wśród młodych ludzi coraz częściej widać dążenie do poszukiwania rozwoju w oparciu o mocne strony. W odróżnieniu od swoich starszych kolegów, częściej rozumieją, że warto skupiać się na tym, w czym jesteśmy dobrzy, a nie na tym, co słabiej nam wychodzi. Ponad połowa młodych ludzi deklarująca wybór kierunku studiów w oparciu o swoje zainteresowania pokazuje, że chcą się rozwijać w taki sposób, aby stawać się jeszcze bardziej tym, kim już są.
komentuje wyniki badań Karol Cyrulik, kanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Te wyniki pokazują przede wszystkim bardzo realne spojrzenie młodych ludzi na obecną sytuację na rynku pracy. Mimo że mamy dziś do czynienia z rynkiem pracownika, studenci wiedzą, w jakim punkcie znajdują się, kończąc edukację i twardo stąpają po ziemi, oceniając swoje szanse: oczekiwania finansowe większości z nich nie przekraczają 3 000 zł „na rękę”. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, że wpływ na wysokość ich pierwszego wynagrodzenia ma wiele czynników, przede wszystkim zdobyte już w trakcie studiów doświadczenie. Naukę można dziś coraz łatwiej łączyć z pracą, a plany zajęć na wielu uczelniach układa się tak, aby młodzi ludzie jeszcze w trakcie studiów mogli nabywać doświadczenie, którego po ukończeniu szkoły wyższej będą oczekiwać od nich pracodawcy. Studenci doskonale zdają sobie sprawę z wyzwań, jakie stawia przed nimi rynek pracy i dlatego starają się jak najwcześniej o doświadczenie zawodowe. Z badań, jakie prowadzimy wśród studentów Wyższych Szkół Bankowych wynika, że aż 9 na 10 naszych studentów pracuje w trakcie studiów.
wyjaśnia Karol Cyrulik, kanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Pomimo mnogości form zatrudnienia i generalnej otwartości młodych ludzi na nowe rozwiązania, tylko bardzo niewielki odsetek studentów (3,3%) odpowiedział, że umowa o pracę nie ma dla nich żadnego znaczenia. Dla zdecydowanej większości to nadal ta forma zatrudnienia jest tą najbardziej pożądaną. Stanowi też z pewnością pewien synonim stabilności miejsca pracy.
tłumaczy Karol Cyrulik z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
O badaniu:
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie w dniach 12.04-18.04.2019 przez agencję SW RESEARCH. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1000 ankiet z studentami w wieku 18-30 lat.