Dwie trzecie polskich pracowników jest gotowych do zmiany zawodu, wg najnowszych danych Pracuj.pl. Przyczyniła się do tego zmiana sytuacji na rynku pracy wywołana wybuchem pandemii. Jakie zawody cieszą się obecnie największym zainteresowaniem? Jakich nowych umiejętności oczekuje od pracownika pracodawca?
Analizując obecną sytuację rynkową, na podstawie wskazań pracodawców oraz wzmożonego zainteresowania kandydatów na specjalistyczne studia podyplomowe, największe zapotrzebowanie jest obecnie na zawody ściśle związane z branżą IT, analityką, e-marketingiem, cyberbezpieczeństwem, zarządzaniem kryzysowym i zmianą oraz zdalnym zarządzaniem. Mamy w ofercie kierunki ściśle związane z tą tematyką są to m.in.: Programista Python Developer, Big Data. Inżynieria danych, Programista stron internetowych, Pełnomocnik ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, E-marketing i e-Commerce. Biznes internetowy i wiele innych. Kandydaci chętniej niż, w latach ubiegłych podejmują decyzję o diametralnej zmianie zawodu. Jest to wywołane utratą pracy, zamrożeniem obecnego biznesu lub chęcią poprawy sytuacji w wyniku wybuchu pandemii.
mówi Marta Witkowska, dyrektor Działu Studiów Podyplomowych i Szkoleń Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku
- elastyczność myślenia i szybkość uczenia się,
- umiejętność wczesnego rozpoznawania niepokojących sygnałów i reagowania na nie,
- stworzenie i wdrażanie alternatywnych scenariuszy działania,
- szybkie rozwiązywanie problemów.
Obserwując zmianę potrzeb rynku oraz oczekiwania klientów postanowiliśmy wzbogacić naszą ofertę o nowe kierunki studiów podyplomowych. Jesteśmy organizacją, która stara się szybko reagować na zamiany, więc i tym razem nie mogliśmy pozostać bezczynni. Z początkiem lipca uruchomiliśmy nowe kierunki, w formie blended - lerning lub online, które są odpowiedzią na zmiany wywołane pandemią. Należą do nich: Zarządzanie zespołem zdalnym, Zarządzanie sytuacją kryzysową w ochronie zdrowia, Zarządzanie kryzysowe, Kształcenie zdalne - metody i techniki, Data Driven Digital Marketing. Marketing Internetowy z wykorzystaniem danych.
dodaje Anna Kuklińska, wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku