W listopadzie odbędzie się druga edycja Akademii Biznesu Rodzinnego Santander Universidades, której prelegentami są właściciele i członkowie zarządów znanych polskich firm rodzinnych. W cyklu webinarów podzielą się wiedzą, opowiedzą o swoich organizacjach i postarają się przekonać studentów, że firmy rodzinne to dobre miejsca do robienia kariery.
Poprzez drugą edycję Akademii chcemy pogłębić wiedzę studentów o tej fascynującej formie aktywności gospodarczej. Chcemy ośmielić młodych ludzi do wiązania swoich losów zawodowych z firmami rodzinnymi – pracy w nich i tworzenia własnych, a także rozwijania tych, które można przejąć od rodziców. W trakcie spotkań będziemy obalać mity i półprawdy, pokazywać prawdziwe ich oblicze. Tym razem odsłonimy kolejne aspekty funkcjonowania firm rodzinnych – ich regionalne zakorzenienie i społeczną odpowiedzialność, wyzwania związane z digitalizacją i przemysłem 4.0, radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi. Goście tegorocznej edycji to współwłaściciele firm rodzinnych, którzy przeszli bardzo zróżnicowaną drogę – jedni te firmy współtworzyli, inni przejęli je od rodziców, część z nich była od zawsze związana z firmą rodzinną, a część weszła do biznesu rodzinnego po wcześniejszych doświadczeniach w korporacjach. Pozwoli to studentom na poznanie różnych kontekstów funkcjonowania firm rodzinnych i pokaże, że zarówno praca w firmie rodzinnej jak i robienie biznesu z ludźmi najbliższymi, jest zajęciem pasjonującym
mówi dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB, dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego przy Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.
Firmę rodzinną od korporacji różni emocjonalny stosunek do niej właściciela. Dla niego to nie jest jakiś tam majątek, którym zarządza, a coś co tworzył sam od podstaw lub - coraz częściej - co przejął po rodzicach i rozwija dalej. Ten emocjonalny stosunek widać i w sposobie traktowania pracowników, jak i samej firmy. Pracownik nie jest tylko zatrudnionym fachowcem, od którego wymaga się wykonywania obowiązków, jest też częścią społeczności, za którą właściciel czuje się odpowiedzialny i o którą dba. Dba też o samą firmę, co widać szczególnie w czasach kryzysu. Właściciele nie kalkulują, co im się opłaca, oni starają się ratować swoją własność za wszelką cenę. Dlatego biznes rodzinny jest bardziej odporny na wszelkie zawirowania w gospodarce. Także dlatego, że traktowani podmiotowo pracownicy w sytuacji zagrożenia także angażują się mocno w ratowanie swojej firmy. Wielkie korporacje wydają mnóstwo pieniędzy na opracowanie i wdrażanie polityki społecznej odpowiedzialności biznesu. W przedsiębiorstwach rodzinnych ona jest od dawna, tylko się tak nie nazywa. Dlatego na pytanie, czy firma rodzinna to dobre miejsce na robienie kariery, odpowiadam „tak”
mówi gość specjalny Akademii, Sławomir Golonka, I wiceprezes zarządu Kaczmarski Group.
- „Tradycja i transformacja cyfrowa w firmach rodzinnych”, gościem specjalnym będzie Michał Łuczak Prezes Zarządu Mercedes-Benz Grupa Wróbel, 5.11.2020 r.
- „Czy firma rodzinna to dobre miejsce do robienia kariery?”, gościem specjalnym będzie Katarzyna Osadkowska członek zarządu Osadkowski SA, 12.11.2020 r.
- „Przewagi firmy rodzinnej na rynku - prawdy i mity”, gościem specjalnym będzie Klaudiusz Bechcicki członek zarządu AB Bechcicki Materiały Budowlane, 19.11.2020 r.
- „Odporność firm rodzinnych na kryzysy, w świetle covid-19”, gościem specjalnym będzie Sławomir Golonka wiceprezes zarządu Kaczmarski Group, 26.11.2020 r.
- „Społeczna odpowiedzialność firmy rodzinnej”, gościem specjalnym będzie Jacek Ptaszek członek zarządu JMP Flowers, 3.12.2020 r.
Celem programu Santander Universidades jest zapewnienie studentom możliwości rozwoju oraz lepszego startu na rynku pracy, co w obecnej sytuacji jest szczególnie ważne. Akademia Biznesu Rodzinnego Santander Universidades doskonale wpisuje się te cele, a przy okazji odczarowuje stereotypy dotyczące firm rodzinnych. Poprzednia Akademia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego z przyjemnością angażujemy się w kolejną edycję. Dodatkowo studentów, absolwentów i pracowników akademickich zapraszam do rejestracji na naszej globalnej platformie Santander-grants.com, śledzenia projektów rozwojowych oraz aplikowania na nie
mówi Wojciech Leśniewski, dyrektor Santander Universidades w Polsce.