Na Dolnym Śląsku do tej pory nie było podobnego wydarzenia, o tak szerokiej skali i przekroju poruszanych zagadnień, adresowanego do przedsiębiorców rodzinnych. Kongres Firm Rodzinnych „Nowe horyzonty rozwoju” odbył się 6 marca br., wzięło w nim udział blisko dwustu przedsiębiorców z Wrocławia i okolic.
Firmy rodzinne są odporne na różnego typu burze, których przedsiębiorcom nie brakuje - na zmieniające się przepisy, uwarunkowania, dostawców czy rynki zbytu. Mogą przetrwać w warunkach, w których wielkie korporacje upadają. W tych firmach liczy się lojalność, współpraca oraz elastyczność i zarządzenie z wizją wybiegającą w daleką przyszłość. Z całą pewnością działalność firm rodzinnych zasługuje na szacunek a wydarzenia takie, jak dzisiejszy kongres, są potrzebne. Chcemy wspierać przedsiębiorców, pomagać im w rozwiązywaniu problemów, na które trafiają w prowadzeniu własnego biznesu. Dlatego na kongres zaprosiliśmy m.in. trenerów biznesu czy przedstawicieli większych, bardziej doświadczonych przedstawicieli firm rodzinnych, by podzielili się swoimi doświadczeniami
– podkreślił Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa, który otworzył kongres.
Przedsiębiorstwa rodzinne są coraz bardziej popularne poprzez swoje spektakularne sukcesy, sukcesje lub niepowodzenia. Ale nie dlatego organizujemy ten kongres, lecz po to, aby samym przedsiębiorcom oraz firmom i instytucjom z nimi współpracującym uświadomić, jak wielka jest ich wartość i znaczenie
– powiedział prof. Krzysztof Safin, inicjator i dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego WSB we Wrocławiu oraz pomysłodawca Kongresu Firm Rodzinnych we Wrocławiu.
Od lewej Tadeusz Dulian, Katarzyna Osadkowska, Maciej Duda, Karol Prozner, Maciej Karczewski
Poruszona tematyka
Wyzwania
Sukcesja
Swoimi doświadczeniami podzielili się Katarzyna Osadkowska, Dyrektor ds. HR, Członek Zarządu w firmie Osadkowski SA od 26 lat dostarczającej rozwiązania dla produkcji rolnej, Maciej Duda, Prezes Zarządu Duda Holding i współtwórca Polskiego Koncernu Mięsnego DUDA, Karol Prozner były Prezes Zarządu firmy rodzinnej Europart Polska S.A. i właściciel firmy Woop Automotive oraz Maciej Karczewski współtwórca gospodarstwa sadowniczego Maciejowy Sad działającego od 30 lat w Lutyni pod Wrocławiem. Rozmowę moderował Tadeusz Dulian, Starszy Menadżer i Doradca Rodzinny Zespołu ds. Firm Rodzinnych z firmy Deloitte, która była partnerem panelu.
Zatrudnianie pracowników
W panelu poruszono tematy związane z zatrudnianiem nowych pracowników z Polski i zagranicy oraz kwestie związane z zarządzaniem wielokulturowymi i wielopokoleniowymi zespołami pracowników. O swoich doświadczeniach opowiedzieli Ralf Stoffels, Prezes Zarządu BIW Isolierstoffe GmbH, firmy zarządzanej już przez trzecią generację właścicieli, Tadeusz Badura, Prezes Zarządu Zupbadura Sp. z o.o., firmy dostarczającej rozwiązania dla branży produkcyjnej, Dorota Mroczkowska założycielka Manufaktury Czekolady Doti ze Smolca pod Wrocławiem, której wyroby sprzedawane są w ponad 20 krajach na świecie oraz dr Anna Hildebrandt-Mrozek z Instytutu Talentów Flashpoint. Rozmowę z gośćmi panelu prowadziła Iwona Makowiecka, Dyrektor Biura Regionalnego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Innowacje
Kolejny kongres
Organizatorzy zapewniają, że kongres będzie kontynuowany, druga edycja planowana jest na marzec 2019 roku.
Kongres Firm Rodzinnych "Nowe horyzonty rozwoju"